Rumburk - Barokní památka Loreta s ambitem v Rumburku je přístupná celoročně. Pro návštěvníky vedle prohlídek připravuje výstavy, koncerty duchovní hudby a doprovodné kulturní akce. Kulturní památku ležící poblíž Českého Švýcarska navštívilo během roku 2018 na 14 600 turistů a poutníků.
Loni se díky příspěvku ministerstva kultury v přízemí vstupní budovy vybudovala nová stálá česko-německá výstava o historii Lorety s interaktivními prvky. Aktualizovala se výstava o křížových cestách Šluknovska, která přibližuje prostřednictvím fotografií a situačních plánů všech čtrnáct kalvárií v regionu. Úspěšně se vyzkoušel nový zážitkový výukový program, který skupiny školáků a studentů provede Loretou v době baroka.
Během roku 2019 se návštěvníci mohou těšit tradiční akce - v květnu proběhne Loretánská muzejní noc 2019 a v září regionální zážitek Loretánské slavnosti 2019.
Zdroj: www.jirikov.cz
V restaurovaném ambitu z poloviny 18. století se uskuteční řada výstav. Tou první bude výstava snímků Petra Hirsche o putování Jana Duška do Santiaga de Compostela. Dobové fotografie přiblíží kdysi samostatné obce Horní Jindřichov a Dolní Křečany, od jejichž připojení k Rumburku v těchto dnech uplynulo sedmdesát let. Díky ústeckým památkářům se zájemci seznámí s prvorepublikovou architekturou na severu Čech. Prostor dostane další z rumburských fotografů, tentokrát to bude Miroslav Jeništa. Mimořádnou akcí bude zcela první česko-německo-polský Den zastavení Via Sacra v neděli 22. září. Jeho součástí bude premiéra divadelní inscenace uměleckého sestupení FysioART "Půlnoc v pohraničí", která ojedinělým způsobem přiblíží historii rumburské Lorety.
Pro ty, kdo si rádi připlatí za to, co běžně není ke slyšení a vidění, se připravují letní a zimní večerní prohlídky při svíčkách. Začátkem července se už řadu let koná prohlídka technického zázemí, při níž návštěvníci projdou běžně nepřístupné prostory.
Zdroj: www.jirikov.cz
Ač je rumburská Loreta jako soukromá památka závislá na příjmu ze vstupného, několikrát do roka nabízí vstup zdarma. Letos to bude 17. 4. 2019 při komentované prohlídce ambitu a kaple Sv. schodů, 24. 5. 2019 při Noci kostelů, 4. 8. 2019 při odpustkové slavnosti Porciunkule a 30. 11. 2019 při Zahájení adventu.
Rumburská loretánská kaple s ambitem byla postavena počátkem 18. století podle plánů architekta Johanna Lucase Hildebrandta na základě přání Antona Floriana knížete z Liechtensteinu jako svobodná poutní kaple. Správa loretánské kaple byla svěřena řeholníkům z kapucínského kláštera u sv. Vavřince. Ti se o rozlehlé mariánské poutní místo starali do roku 1950, kdy byl jejich klášter násilím zrušen a loretánská kaple byla převedena do správy rumburského děkanství. Ve vstupní budově je k vidění Expozice církevního umění Šluknovska.