Děčín - Tomáš „žoržo“ Eibl je profesionálním jezdcem cyklotrialu. Na kole jezdí už od 14 let, v současnosti se řadí mezi přední české jezdce a startuje na poli mezinárodních závodů.
"V prvním listopadovém týdnu jsem se zúčastnil Mistrovství světa v cyklotrialu v čínském Chengdu, kde se MS odehrálo již podruhé v řadě. Díky dobře rozjeté sezóně a výhrou v posledním závodě českého poháru v Olomouci jsem se nominoval jako reprezentant v Elitní kategorii horských kol," uvádí Tomáš Eibl.
Společně s českou reprezentací (Vašek Kolář – elite 20“, Alžběta Pečínková – elite woman, Marek Pochtiol – junior 20“) odlétal v neděli 4. listopadu. Po více jak dvanácti hodinovém letu a 7 hodinovém časovém posunu dorazili do Chengdu a jeli se ubytovat na hotel. Měli před sebou 2 dny na to, aby se sžili s časovým posunem a zkoncentrovali na závod národů, který následoval ve středu 7. listopadu. Závod národů je úvod celého podniku mistrovství světa, kde se vyberou nejlepší jezdci z každé kategorie daného státu a sbírají body pouze na jedné sekci, která je vytvořena přímo pro tento závod.
"Zde jsme měli veliký handicap, protože jsme neměli obsazenou kategorie junior 26 a proto jsme nemohli získat dostatečný počet bodů. Celkově jsme se umístili na sedmém místě. Následoval 1 odpočinkový den a pátek odpoledne mě čekalo semifinále kategorie elite 26, ve kterém jsem startoval. Pro letošní rok si UCI federace připravila zcela nová pravidla bodování jednotlivých sekcí, kde jezdec naopak nesbírá pouze trestné body, ale zároveň získává i kladné plusové body za projetí jednotlivých branek v sekci. Toto pravidlo je velký posun vpřed jelikož dokáže rozřadit jezdce, kteří ze sekce vypadnou na úplném konci a nebo na začátku daného úseku, ale musí k tomu být samozřejmě dobře připravené překážky v sekcích a nesmí být hnedka první překážky takřka nejetelná. Celé semifinále se jelo na 3 bodovaná kola po 5 úsecích. Jelikož v elitě 26“ bylo z celého závodu nejvíce jezdců, znamenalo to veliké fronty, než mohl jezdec vůbec vjet do sekce a dlouhé čekání, několikrát i 20 minut. Což není vůbec dobré pokud máte vykonávat dynamické skoky na kole. Já osobně jsem závod odstartoval velice špatně. V prvním kole jsem se pořádně nemohl sžít s novými pravidly a dlouhé čekání před sekcemi vzalo také za své," vysvětluje.
V druhém kole si naštěstí spravil náladu na vodní sekci, kde se mu podařilo získat dostatečný počet bodů a zlepšit si tak své umístění. Jeho vize byla umístit se do první 20tky nejlepších. Po prvním kole se této vizi přibližoval, ale bohužel v druhém kole zaváhal na výskoku právě na vodní sekci, která se velice dobře povedla v druhém kole, a byla zde následná ztráta potřebných 20 bodů.
"Po této sekci jsem měl před sebou už pouze jednu sekci, kde se ztráta nedala už nikde nahnat. Celkově to pro mě znamenalo 29. místo. S umístěním spojený nejsem, protože jsem si dal cíle, které jsem chtěl splnit. Na druhou stranu musím říct, že to bylo mé první mistrovství světa a jsem zase o něco zkušenější. V příštím roce bych chtěl opět reprezentovat Českou republiku na Mistrovství světa a pokud se mi podaří vyjet nominaci, tak se budu opět snažit atakovat první 20tku nejlepších," dodává sportovec.