Děčínsko - Jako každoročně i letos se v předvečer prvního máje rozzáří stovky vater i malých ohníčků po celé naší republice. Poslední dubnový večer je totiž od nepaměti spojen s pálením filipojakubských ohňů.
Před rozděláním ohně je třeba posoudit aktuální povětrnostní situaci (doba od posledních větších dešťových srážek, směr a sílu větru),
místo pro rozdělávání ohně musí být izolováno od hořlavých látek a vzdáleno minimálně 50 m od okraje lesních pozemků, vzdálenost od stohu je minimálně 100 m,
zakazuje se rozdělávat oheň ve vysoké suché trávě či rákosí a ponechat ho bez dozoru, při náhlém zhoršení počasí, zejména silném větru, je nutné pálení ihned přerušit a oheň uhasit, po celou dobu pálení vatry zajistit dozor dospělé osoby, která v případě potřeby zasáhne a oheň uhasí zajistit vhodné hasební prostředky, např. vědro s vodou, zahradní hadici, lopatu, písek, ohniště lze opustit až po jeho úplném vyhasnutí a řádném uhašení zalitím vodou nebo zasypáním zeminou. Je vhodné nahlásit pálení hromad klestu a dalšího biologického odpadu předem na operační středisko Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje https://paleni.izscr.cz/ , uvést místo pálení, čas, zodpovědnou osobu a její číslo mobilního telefonu.
Závěrem upozorňuji, že v případě nedodržení výše uvedených zásad, kdy dojde k požáru, se pachatel dopouští porušení zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, § 17 odst. 1 písm. a) a tímto jednáním naplňuje skutkovou podstatu přestupku na úseku požární ochrany dle § 78 odst. 1 písm. l) dle výše citovaného zákona, za který lze uložit fyzické osobě pokutu až do výše 20 000 Kč.
Užijte si poslední dubnový večer bez zbytečného houkání sirén a hasičských vozů!