Děčín - Nezaměstnanost v okrese Děčín na konci května 2019 činila 3,9 procenta. O jak velký úspěch jde? Stačí jedno číslo pro srovnání: Přesně před deseti lety zde dosahovala 13,3 procenta.
Vyplývá to z posledních čísel Úřadu práce ČR. Ještě jedno číslo pro srovnání: celorepublikově je bez práce 2,6 procenta lidí. Jde o nejnižší hodnotu od května 1997. Meziměsíčně i meziročně se zvyšuje počet volných pracovních míst.
Situace na pracovním trhu aktuálně odpovídá jak dlouhodobému vývoji, tak ročnímu období. Ze strany zaměstnavatelů přetrvává zájem o nové zaměstnance převážně v technických a dělnických oborech.
„V řadě regionů je podíl nezaměstnaných osob na historických minimech. Česká ekonomika je stále v dobré kondici a pracovní trh ovlivňují i sezónní práce, které jsou v plném proudu. Především ve stavebnictví, v gastronomii, cestovním ruchu, zemědělství a zahradnictví, ale také v lesnictví, rybářství, lázeňství či těžbě. Tyto činnosti poběží i v dalších měsících a nezaměstnanost by tak mohla ještě dále klesat,“ shrnuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.
Nezaměstnanost v Ústeckém kraji k 31. 5. 2019
- Most 5,2 %
- Ústí nad Labem 4,9 %
- Chomutov 4,8 %
- Louny 4,4 %
- Děčín 3,9 %
- Teplice 2,8 %
- Litoměřice 2,5 %
- Celostátní průměr 2,6 %
Firmám chybí kvalifikovaní lidé
Rekordní hodnoty, pokud jde o pokles nezaměstnanosti, ale podle ní zároveň komplikují situaci na pracovním trhu.
„Firmám chybí kvalifikovaní řemeslníci, poptávají dělnické profese, ale také odborníky v informačních technologiích. V některých regionech a odvětvích je nedostatek nabídky pracovní síly už také z řad uchazečů o zaměstnání. Pro Úřad práce ČR je současný vývoj impulsem pro zavedení nových přístupů k podpoře zaměstnatelnosti různých cílových skupin. Zároveň jsme se ještě více zaměřili na zkvalitnění a zefektivnění naši činnosti tak, aby zrcadlila požadavky zaměstnavatelů. Klademe důraz na přímý kontakt se zaměstnavateli, monitorujeme jejich potřeby v terénu a naši specialisté jsou s nimi v maximálně možné míře v osobním a pravidelném kontaktu. Zároveň se ale snažíme touto činností zaměstnavatele zbytečně nezatěžovat a vycházíme jim vstříc s termíny a délkou návštěv,“ dodala Kateřina Sadílková.
O koho je největší zájem
Obecně měli zaměstnavatelé v květnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, montážní dělníky, pomocníky ve výrobě, uklízeče a pomocníky v hotelích a dalších objektech, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, pomocné manipulační pracovníky, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, svářeče, řezače plamenem, nebo páječe. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory.