Šluknovsko - Před zhruba čtvrt stoletím byla v rámci privatizace rozdělena zdravotní péče ve Šluknovském výběžku tak, že nemocnice Rumburk bude provozovat akutní lékařskou péči ve 4 základních lékařských oborech (chirurgie, pediatrie, gynekologie a porodnictví a interna), zatímco nemocnice Varnsdorf zajistí následnou péči (tedy LDN) s gynekologickou, chirurgickou a ortopedickou ambulancí.
Takto nastavené rozdělení město Varnsdorf, jako zřizovatel nemocnice, po celou dobu respektuje a ke spokojenosti svých pacientů již více jak 20 let provádí. O dobrém hospodaření naší městské nemocnice svědčí i fakt, že jsme si nemocnici museli ve své době odkoupit (zatímco ostatní zdravotnická zařízení se městům předávala bezplatně) a následný dluh ve výši 24 mil. Kč nemocnice dobrým hospodařením splatila v průběhu osmi let!
V současné době Nemocnice Varnsdorf p. o. poskytuje pro celý Šluknovský výběžek 115 lůžek LDN a pro spádovou oblast Varnsdorfu poskytuje služby akutní péče v chirurgické a traumatologicko-ortopedické ambulanci s nepřetržitou 24 hodinou službou.
Nově zvolená rada města na svém prvním letošním zasedání dne 23. ledna 2020 řešila opakovanou nabídku Krajské zdravotní a. s. na zřízení dvou indikačních ordinací* v nemocnici Varnsdorf, a to v oborech, které však nemocnice dlouhodobě provozuje. Vzhledem k nejasnosti smyslu obsahu této nabídky pozvala rada města zástupce Krajské zdravotní a. s. na další jednání rady dne 6. února 2020. Ti však trvají na původní nabídce a jednání rady města se odmítli zúčastnit. Tato nabídka v současné době není pro město zajímavá, jelikož podle nás žádným způsobem neřeší aktuální problémy. Přesto jsme však připraveni o věci s Krajskou zdravotní a. s. dále jednat a v rámci možností pomoci se zajištěním zdravotní péče pro Šluknovský výběžek.
Vedení města je velmi znepokojeno situací, kdy Lužická nemocnice a poliklinika a. s. od 1. 2. 2020 není schopná z personálních důvodů zajistit své zdravotnické závazky vůči občanům Šluknovského výběžku a uzavřela svá klíčová oddělení. Znovu je tak důležité připomenout, že přestože Lužická nemocnice a poliklinika a. s. disponuje plně funkčními, vybavenými ordinacemi i lůžky akutní péče, tímto krokem zaniklo bez náhrady minimálně 150-200 lůžek akutní péče pro spádovou oblast Šluknovského výběžku. V této souvislosti jsme naopak velmi překvapeni a zaskočeni postupem Lužické nemocnice, která, navíc jak se zdá, místo zajišťování dohodnuté akutní péče otevírá desítky lůžek péče následné. Nasmlouvání další kapacity následných lůžek, aniž by byla objektivně prokázána jejich potřeba, je neracionální ekonomicky (pro pojišťovny) a nijak nezlepší situaci občanů Šluknovského výběžku; povede jen k nežádoucí konkurenci dvou zařízení v oblasti, která pro zdravotní péči v regionu není zásadní a je už zajištěna dostatečně.
Nejbližší spádová nemocnice, kterou se nyní stala nemocnice Děčín, není schopna ani prostorově a ani personálně zabezpečit všechny občany severní části okresu Děčín. Vedení města i vedení nemocnice proto podniká veškeré kroky, aby pro naše občany zabezpečilo a udrželo nepřetržitou zdravotní péči. Společně s představiteli ostatních měst a obcí Šluknovského výběžku se snažíme vyvíjet tlak na zodpovědné orgány, aby v co nejkratší době garantovaly zajištění dostupné lékařské péče pro obyvatele našeho regionu.
Zdůrazňujeme, že za poskytování lékařské péče, zejména té akutní, však není zodpovědné město, ani jeho představitelé, ale výhradně zdravotní pojišťovny a stát.
Apelujeme proto se vší vážností a naléhavostí na zdravotní pojišťovny, aby začaly co nejdříve konat a zajistily kvalitní zdravotní péči občanům Šluknovského výběžku a nepodílely se na dalším zhoršení, této již současně vyhrocené situace.
*tyto ordinace pouze na základě provedených vyšetření doporučují další léčebný postup