Varnsdorf - Starší alejové výsadby ve městě pochází z dob, kdy nebyly k dispozici vyšlechtěné kultivary stromů a tvar stromů v aleji bylo nutné řešit radikálním řezem. U takto ošetřených stromů vyrůstá ze zhojeného místa řezu více velkých větví, které dnes tvoří korunu stromu.
Mezi větvemi se vytvoří miskovitá prohlubeň, kde se hromadí voda a při často nedokonalém zhojení řezu dochází k napadení stromu hnilobou. Ukotvení těchto větví v kmeni také není tak pevné, jako u přirozeného větvení, a hrozí jejich vylomení, pokud příliš zmohutní. Při údržbě takových stromů nezbývá jiná možnost, než jednou za 10 až 20 let radikální ořez opakovat, aby kosterní větve příliš nezmohutněly.
Zdroj: www.varnsdorf.cz
To je případ i lipové aleje v Národní ulici. Poslední řez byl proveden na podzim roku 1995 a je nejvyšší čas tento zásah zopakovat. Uvědomujeme si, že první sezónu nebudou stromy vypadat příliš esteticky, ale je to jediná možnost, jak tuto alej v centru města zachovat.
Zdroj: www.varnsdorf.cz
Pravidelný redukční řez pro omezení výšky stromů
Daný typ řezu by bylo s jistou mírou nepřesnosti možno označit v místních podmínkách jako nepravidelně prováděný řez na hlavu (případně na čípek – tento zásah má ale poněkud odlišný postup, nicméně většinou se mu daný typ úpravy blíží).
Zdroj: www.varnsdorf.cz
Řez tohoto typu využívá přirozené vysoké výmladnosti lípy (a jiných dřevin, např. vrb, platanů, javorů). Byl prováděn všude tam, kde nemohla být zeleň ponechána přirozenému vývoji většinou z důvodů prostorových. Nejdříve se odstranil v určitém věku a při požadované výšce terminální výhon a postranní větve se zakrátily na potřebnou délku. Na nich se začaly vyvíjet ve větším množství výmladky, postupně se soustřeďující do konců větví.