Ústecký kraj - Z Ústeckého kraje je každý 12. diabetik v České republice, z dat z roku 2018 přitom vyplývá, že s diabetem se léčí více než milion z nás.
Souhrnná zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) potvrdila, že riziko úmrtí pacientů nakažených koronavirem se liší nejen v závislosti na věku, ale také na aktuálním zdravotním stavu. Dle zprávy byla úmrtnost nejvyšší u pacientů trpících srdečně-cévními onemocněními (13,2 %) a dále diabetem (9,2 %). Diabetikům 2. typu přitom zároveň hrozí větší riziko srdečně-cévních onemocnění.
Při dobré kompenzaci diabetu a nepřítomnosti komplikací je průběh infekčních onemocnění srovnatelný s nediabetiky. V léčbě diabetu je proto důležité zaměřit se nejen na hladinu cukru v krvi, ale také na snížení rizika souvisejících zdravotních komplikací, jako jsou právě srdečně-cévní onemocnění a dále snižování hmotnosti.
Zdravotní komplikace související s diabetem
Náchylnost k virovým nákazám je ovlivněna celkovým zdravotním stavem – tedy jak kompenzací diabetu, tak i přítomností jeho komplikací. Nebezpečí cukrovky obecně spočívá jak v akutních komplikacích (hypoglykémie), tak v dlouhodobých (chronických) následcích. Příčinou komplikací je buď urychlená ateroskleróza velkých cév (kardiovaskulární komplikace) vedoucí ke zvýšenému riziku srdečního infarktu, mozkové mrtvice a ischemické choroby dolních končetin, nebo poškození malých cév vedoucí například k poškození zraku (diabetická retinopatie), ledvin (diabetická nefropatie) či nervů (diabetická neuropatie).
„Kardiovaskulární komplikace se u diabetiků vyskytují až 3x častěji než u nediabetiků, což vede k výraznému zkrácení délky jejich života i k jeho velmi zhoršené kvalitě. Poškození zraku u diabetu je nejčastější příčinou slepoty ve vyspělých zemích světa a více než polovina pacientů se selháním ledvin vyžadujících léčbu hemodialýzou jsou diabetici,“ říká diabetolog prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. z IKEM.
Co s tím?
Pokud je diabetes 2. typu dobře kompenzován, mohou pacienti dosahovat hodnot zdravého člověka a dochází celkově ke snížení rizika komplikací. Proto se moderní léčba zaměřuje nejen na snížení hladiny cukru v krvi, ale také na pozitivní ovlivnění dalších rizikových faktorů souvisejících s cukrovkou. Sem patří například léky založené na účincích GLP-1. Ty kromě účinného zlepšení kompenzace cukrovky také významně snižují hmotnost, vedou k poklesu hladin lipidů v krvi a při dlouhodobém podávání vedou i ke snížení výskytu srdečně-cévních komplikací a ke zpomalení zhoršování funkce ledvin u diabetiků.
I proto jsou dle mezinárodních odborných společností (Evropská asociace pro studium diabetu, EASD; Americká diabetologická asociace, ADA) vhodnou první injekční volbou po selhání tabletové léčby. Cílem českých diabetologů je proto zmírnit limity pojišťoven, které předepisování léčby omezují. Tyto léky jsou podávány injekčně jednou nebo dvakrát denně, některé jenom 1x týdně.