V létě přibývá úrazů dětí, nejvíce jich je o prázdninách. Jak je na to připravit?
Ilustrační foto
Děčín

ČR - Léto je pro děti kritickým obdobím, během kterého se každoročně stává nejvíce úrazů. Ve srovnání s vyspělými evropskými zeměmi, kde je rozvinutá úrazová prevence, má Česká republika více než dvojnásobnou dětskou úrazovost.

Nejzávažnější zranění se stávají při dopravních nehodách, nejčastěji si děti ublíží doma či v okolí domova a při sportovních aktivitách. I z drobnějších úrazů se pak může vyvinout větší problém, přitom stačí děti vybavit malou lékárničkou s dezinfekcí, náplastmi a obvazem.

„O prázdninách roste počet ošetřených dětí v naší nemocnici. Většinou jde o úrazy při sportování, zejména jízdě na kole či na kolečkových bruslích, skákání na trampolíně, pádech při turistice či aktivitách na letních táborech,“ potvrzuje Marie Marvanová, vrchní sestra dětského oddělení Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově.

Podle ní lékaři ošetřují především zlomeniny, vykloubení, zhmožděniny, říznutí či bodná zranění, občas si rodiče neumí poradit ani s klíštětem na nedostupném místě. „Velmi často jsou přitom úrazy způsobeny nedbalostí dospělých, kteří dítě nevybavili ochrannými pomůckami nebo pro dítě nevytvořili bezpečné prostředí,“ upřesňuje vrchní sestra Marie Marvanová.

Děti se o prázdninách více pohybují venku, často v neznámém prostředí a bez dozoru. Mimo sport se tak mohou zranit například při lezení na stromy či sekání dříví. Drobná zranění jako jsou škrábance nebo odřeniny stačí často jen opláchnout a vydezinfikovat, nezřídka ale děti potkají i těžší zranění. Ta nejzávažnější se však každé léto stávají kromě silnic (dopravní nehody) u vody. Jedná se zejména o zranění páteře při skocích do vody, či tonutí. „Vždy, když děti někam odjíždějí, probírám s nimi možná rizika úrazu a jak se jim vyvarovat. A to i když jedou k babičce na prázdniny. Vždy jim pak přibalím i malou lékárničku. Babičce pak připomínám i takové věci, jako že by měly na kole nosit helmu,“ říká Jana Andělová, matka dvou teenagerů.

Její děti z domu nikdy neodjíždějí bez malé lékárničky. V té nesmí nikdy chybět dezinfekce (ideální je ta s jódem a bez alkoholu, která nepálí), antibakteriální gel, léky proti průjmům, náplast, léky na teplotu, pastilky na bolest v krku, kapky proti kašli a kapky do očí. Zdravotníci doporučují přibalit také mastičku a léky na alergické reakce a nezapomenout ani na opalovací krém a lék proti nevolnosti v dopravních prostředcích.

Podle údajů Zdravotnické ročenky ČR vydané Ústavem zdravotnických informací a statistky ČR bylo v roce 2018 na chirurgických ambulancích v České republice ošetřeno celkem 1 923 428 úrazů, více než půl milionu z nich byly úrazy dětí. Zatímco na tisíc obyvatel celé populace připadalo 181 úrazů, na děti do 15 let 215 a na dorost (15–19 let) dokonce 457,5 úrazu.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru