Děčín - V tomto týdnu půjde k zemi jedna z nejstarších a zároveň i nejméně vyhovujících expozic Zoo Děčín – pavilon šelem. Objekt, který sousedí s výběhem medvěda kamčatského, má bohatou historii.
„Vystavěn byl zhruba v sedmdesátých letech minulého století a za tu dobu se v něm vystřídalo mnoho druhů šelem. Postupem času v něm byli chováni třeba tygři sumaterští a ussurijští, pumy americké, lvi pustinní a několik druhů levhartů,“ vyjmenoval vrchní chovatel Petr Haberland. Když pavilon začal po technické stránce dosluhovat, byl využíván jako útočiště pro několik medvědů malajských a samce pardála obláčkového. Tato zvířata zde však žila pouze dočasně, neboť byla krátkodobě deponována ze Zoo Ústí nad Labem. Pak už ubikace sloužila jen jako zimoviště kapybar, nebo odstavný box pro mláďata rysů. „Poslední dva roky už zůstala expozice neobsazena, neboť její technický stav byl natolik špatný, že chovu zvířat vůbec nevyhovoval,“ doplnil Haberland.
Původní pavilon pro šelmy v 70. letech, zdroj: Zoo Děčín
Na místě tohoto půl století starého pavilonu by v dohledné době mělo vyrůst nové moderní chovné zařízení pro levharty mandžuské, nejohroženější poddruh této kočkovité šelmy, žijící na Dálném východě pouze asi v šedesáti jedincích.
Současný stav, boční pohled - Foto: Zoo Děčín
Současný stav - Foto: Zoo Děčín
Vizualizace nového levhartince - Foto, zdroj: Zoo Děčín
levhart perský - Zdroj: Zoo Děčín