Ústecký kraj - Krajský krizový štáb se sešel prostřednictvím videokonference ve středu dopoledne, aby zhodnotil aktuální situaci na území regionu v souvislosti s šířením onemocnění covid-19.
Situace v Ústeckém kraji ve vztahu k zaplněnosti nemocnic je nadále stabilní. Počty hospitalizovaných pacientů s covid-19 v tuto chvíli stagnují. Očekávat lze nárůst počtu nutných hospitalizací v souvislosti s šířením varianty mutace viru omikron mezi starší populací obyvatel, které se skokově zvyšuje ze dne na den. Významný podíl na nízké potřebě hospitalizace má především očkování.
Aktuální reprodukční číslo šíření viru v kraji R je 1,2 (kleslo z 1,72), což signalizuje možný vrchol a zlom šíření vlny mutace viru omikron v regionu. Situace v nemocnicích na území regionu je nadále stabilní a zvládnutelná, zdravotníci jsou maximálně vytížení, personálně situaci však zatím zvládají. Obsazenost vyhrazených standardních covidových lůžek je nyní 50 % a JIP lůžek 58 %. Hospitalizovaní pacienti tvoří 0,8 % ze všech pozitivních případů a jejich věkový průměr je 67 let.
Celkem je v nemocnicích v Ústeckém kraji aktuálně 172 hospitalizovaných pacientů s covid-19, z toho 23 na jednotkách intenzivní péče a 12 na umělé plicní ventilaci. V ČR je to pak celkem 2 430 hospitalizovaných pacientů s covid-19. Zatížení vyhrazených covidových JIP lůžek pokleslo zatím pouze o jednu třetinu oproti špičce zátěže z podzimu roku 2021. Od března 2020 pak bylo v nemocnicích v Ústeckém kraji hospitalizováno s covid-19 celkem 13 778 pacientů, 10 541 jich bylo propuštěno a 2 804 jich zemřelo.
Varianta mutace viru omikron již v Ústeckém kraji zcela dominuje a vytlačila mutaci viru delta. Mononukleární protilátky proti této variantě nefungují, přestaly se proto pacientům hospitalizovaným v nemocnicích podávat, a podávají se místo toho tzv. antivirotika, která na variantu omikron zabírají. Aktuálně se virus stále nejvíce šíří ve věkové skupině 6 až 19 let, postupně ale zasahuje i starší věkové skupiny obyvatel a s tím lze očekávat nárůst případů s nutnou hospitalizací v nemocnicích.
Klesá zájem o očkování mezi obyvateli, za poslední týden bylo podáno pouze 16 000 dávek vakcín, minulý týden to bylo 19 000 dávek a předminulý týden ještě 28 000 dávek. Provoz očkovacích míst je tomu přizpůsobován. Celkem bylo v Ústeckém kraji historicky podáno již 1 219 188 dávek vakcín. V Ústeckém kraji je z celkového počtu 817 004 obyvatel alespoň 1. dávkou očkováno 512 303 obyvatel (62,7 %). V celé ČR je to pak 64,7 % obyvatel. Posilující 3. dávku vakcíny má v Ústeckém kraji celkem 283 677 obyvatel (34,7 %). V celé ČR je to 35,2 % obyvatel. Za uplynulých 14 dní se jedná o nárůst přibližně 38 000 očkovaných posilující dávkou vakcíny v regionu.
Situace ve školách je v tuto chvíli podle výsledku počtu záchytů antigenními testy stále zvládnutelná. Uzavřená je pouze jedna střední škola – Gymnázium v Litoměřicích. Obdobně je tomu ve všech pobytových sociálních službách a také v dětských domovech, kde situaci zvládají. Některé pobytové sociální služby přistoupily k omezení návštěv. Složky krajského integrovaného záchranného systému situaci personálně rovněž zvládají. Zdravotnická záchranná služba eviduje nárůst pacientů s covid-19 přibližně o 20 % při počtu 250 výjezdů denně. Oproti předchozím týdnům se jedná o nárůst z 30 % na 50 % případů s covid-19.
Krizový štáb Ústeckého kraje apeluje na všechny obyvatele, kteří se doposud neočkovali, aby tak učinili. Očkování nechrání před nakažením, ale výrazně pomáhá zmírnit počet nutných hospitalizací v nemocnicích. Chraňte sebe, své blízké i vaše okolí. Pomozte našim vyčerpaným zdravotníkům přehodnocením svého postoje a nechte se očkovat.
Termín dalšího jednání Krizového štábu Ústeckého kraje byl stanoven na středu 16. února 2022, pokud nebude zapotřebí svolat krizový štáb dříve v mimořádném termínu.