Víte, jaký je nejčastější zákrok dětských chirurgů? Podívejte se
Ilustrační foto
Děčín

Kýly, měkké bouličky, se v dětském věku vyskytují poměrně často a většinou se jedná o vrozenou záležitost. V průběhu vývoje totiž nedošlo k úplnému uzávěru otvorů v břišní stěně. Nejčastěji v oblasti třísel a pupku.

Boulička v oblasti bříška se objeví při dlouhém a vysilujícím pláči zvýšeným nitrobřišním tlakem. Kýla (hernie) je problém, který lze velmi snadno mechanicky či častěji chirurgicky vyřešit. Kýlu si můžeme jednoduše představit jako otvor, kterým se do podkoží vyklenují vnitřní orgány. Nejčastěji tlakem při pláči, stolici, u starších dětí či dospělých zvedáním těžkých předmětů. U nejmenších se nejčastěji jedná o tříselnou kýlu, která se vyklene v třísle při narození či v prvních měsících života miminka. U chlapečků je běžnější a může zasahovat až do šourku. Často dojde k uskřinutí jejího obsahu, které je bolestivé a vyžaduje akutní lékařský zásah: zatlačení či chirurgické řešení.

Snadné řešení potíží

Tato operace patří k nejčastějším chirurgickým zákrokům na dětské chirurgii, to potvrzují i lékaři na dětské chirurgii v Ústí nad Labem. Lékař provede krátký řez a vrátí kýlní vak a jeho obsah do dutiny břišní. Zákrok trvá asi 20 minut a dítě nijak nezatíží. Malí pacienti snášejí pooperační období dobře, velmi rychle se vrací k běžnému životu: příjmu tekutin, stravy, k pohybu a hrám. Ideální je zákrok provést jednodenní chirurgií, tedy tak, aby se po operaci dítě co nejdřív vrátilo do domácího prostředí. Případná hospitalizace není nijak dlouhá ani u klasické operace, trvá maximálně den, dva.

Samovolné zmizení

Pupeční kýla se také vyklene, ale v oblasti pupíku při zvýšeném nitrobřišním tlaku. Pupeční vzniká následkem nedostatečného uzávěru břišní stěny v místě, kde byl plod spojen s placentou. Dobrá zpráva je, že kýlu nahmatáte jako měkkou nebolestivou bulku, která vaše dítě v každodenním životě příliš neobtěžuje. Bezpříznakové a drobné pupeční kýly se proto neoperují a lékaři čekají, až samovolně zmizí. To se děje v řádu několika měsíců, v situaci, kdy se posílí břišní stěna. Rodiče spolu s lékaři sledují, zda břišní kýla nedělá problémy s vyprazdňováním či nadýmáním. Když je kýla velká, ke slovu opět přichází dětský chirurg. Zákrok obvykle plánuje až po druhém roce věku dítěte a jedná se o jednoduchý zákrok, kterým se uzavře kýlní branka, případně navíc kosmeticky upraví kožní převis pupíku.

Cesta od pediatra k chirurgovi

Je třeba, aby dětský lékař pečlivě sledoval vývoj kýly a v případě, že se zvětšuje, odeslal rodiče s pacientem na dětskou chirurgii. Pak už následuje předoperační vyšetření a konzultace s anesteziologem. Operace probíhá v celkové narkóze, starší děti lze operovat v lokálním umrtvení.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru