Vláda rozhodla o změnách ve výplatě humanitární dávky a příspěvku pro solidární domácnost
Ilustrační foto
Děčín

Praha - Změny související s výplatou humanitární dávky schválila vláda v rámci úpravy zákona „lex Ukrajina“. Vyplácení dávky pro ukrajinské občany, kteří k nám uprchli před ruskou agresí, bude o něco přísnější. Na tento typ pomoci nově nebudou mít nárok ti, kterým bylo bezplatně poskytnuto ubytování včetně celodenní stravy a základních hygienických pomůcek. Bude se také kontrolovat, že při opakované žádosti o dávku se uprchlíci opravdu nachází na území ČR. Změny musí ještě schválit Parlament. Od července bude nařízením vlády upraveno i poskytování příspěvku pro solidární domácnost.

Humanitární dávka

Od počátku ruské agrese na Ukrajině MPSV připravilo pomoc pro válečné uprchlíky v podobě humanitární dávky. „Způsob podpory občanů Ukrajiny, kteří utíkají z válkou zničených domovů, si vyžádal určité změny. Přistupujeme k nim na základě zkušeností, které jsme získali. Stále platí, že jsme ve zcela bezprecedentní situaci a na aktuální vývoj musíme adekvátně reagovat. Veškeré úpravy, které vláda schválila, vzešly z požadavků krizového štábu, neziskových organizací a dalších odborníků,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Při výplatě humanitární dávky se bude ověřovat podmínka, že se lidé s dočasnou ochranou skutečně nachází na našem území. „Pro výplatu humanitární dávky je požadována faktická přítomnost cizince na území ČR,“ vysvětlil ministr Jurečka. Uprchlíci by nově také neměli mít nárok na humanitární dávku v případě, že využívají bezplatné ubytování včetně celodenní stravy a poskytnutí základních hygienických prostředků. „V těchto případech mají lidé důležité životní potřeby zabezpečeny. Humanitární dávka je ale určena právě na pokrytí těch nejzákladnějších potřeb,“ dodal ministr.

Příspěvek pro solidární domácnost

Změnami projde od začátku července také příspěvek pro solidární domácnost. „Je potřeba rozlišit domácnosti na ty, které poskytly cizincům samostatné ubytování a na domácnosti, kde uprchlíci bydlí společně s ostatními členy solidární domácnosti,“ zdůvodnil ministr Jurečka. Aktuální nařízení vlády, které počítá s výší příspěvku 3 tisíce korun na osobu (a maximálně 12 tisíc na domácnost), platí do června. Nová úprava, u níž zatím částky s rozlišením typu ubytování zatím stanoveny nejsou, se promítne až do navazujícího nařízení vlády s účinností od července.

Další novinka se týká případů, kdy budou lidé žádat o příspěvek při samostatném bydlení uprchlíků. Takový prostor musí být měsíc před začátkem ubytování volný. Důvodem je, aby například nedocházelo k vystěhovávání současných uživatelů bytu za účelem získání příspěvku. „Stále platí hlavní podmínka, že ubytování musí být poskytnuto bezplatně. Nově však upřesňujeme, že za bezplatné poskytnutí ubytování se považují i případy, kdy se ubytovaní podílí na úhradě služeb, zejména tedy na nákladech za plyn a elektřinu,“ upřesnil ministr Jurečka.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru