Foto: Zoo Děčín
Děčín

Děčín - Obyvatelé Děčína mají od loňského roku možnost pozorovat na Zámeckém rybníce morčáky velké (Mergus merganser). Hnízdění tohoto druhu bylo již v minulosti na území okresu opakovaně prokázáno na Labi, Ploučnici i na Mandavě. Rok 2023 však přinesl jedno milé překvapení. Morčák velký zahnízdil i na Zámeckém rybníce v Děčíně.

„Na konci dubna tu při každodenní kontrole, pozorovala Helena Tomšíková čerstvě vyvedenou rodinku – samici s 8 čerstvě vylíhnutými mláďaty. K hnízdění došlo v budce, kterou jsem tu já spolu s Romanem Řehákem ze Zoo Děčín nainstalovali již v roce 2006,“ vysvětlil Pavel Benda z Ornitologického klubu Labských pískovců.

Foto: Zoo Děčín

Budka byla umístěna na stromě v bezprostřední blízkosti vodní hladiny v parčíku navazujícím na rybník. Při kontrole v ní byla nalezena ještě 3 další neoplozená vejce. Rodinka se ale bohužel každým dnem zmenšovala, mláďata z neznámých důvodů mizela jedno po druhém, až nezůstalo žádné. „Na podzim 2023 byl strom, na kterém byla budka umístěna, z technických důvodů pokácen. Abychom hnízdění morčáků podpořili, rozhodli jsme se pro společnou akci Zoo Děčín a ornitologického klubu. Na konci prosince jsme budku znovu pověsili na jiný strom v blízkosti Zámeckého rybníka tak, aby znovu poskytla hnízdní příležitost, a to nejen pro morčáka, ale také i pro jiné druhy,“ doplnil Benda.

Než ve zmínění budce zahnízdili morčáci, ujali se jí již v roce 2007 hoholové severní (Bucephala clangula). Hnízdění bylo zajímavé, neboť samice hohola ulétla ze ZOO Děčín a dlouhodobě se zdržovala na Zámeckém rybníce. Přes zimu se k ní připojili i divocí samci tohoto druhu. V jarním období bylo opakovaně pozorováno, že samice opakovaně zalétala do budky. Při následné kontrole v ní bylo nalezeno 6 bohužel neoplozených vajec (Benda et al. 2007).

Morčák velký patří k pravidelně pozorovaným druhům v naší oblasti. Dříve byl jeho výskyt znám pouze z období zimování. V souvislosti s jeho šířením ze severských a horských oblastí do jižnějších zeměpisných šířek a nižších poloh, došlo v České republice k prvnímu novodobému zahnízdění v roce 1977 na Mostecku. Postupem času se hnízdní populace morčáků rozrůstala a pro období 2014-17 je odhadován počet hnízdících párů v ČR na 120-180 párů.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru