Zdroj: www.kr-ustecky.cz
Děčín

Děčín - V úterý 16. ledna 2024 proběhl v prostorách Městské knihovny v Děčíně křest českého vydání knihy litevsko-židovského spisovatele Grigorije Kanoviče Romance z druhého břehu. Křtu se zúčastnili zástupci Senátu Parlamentu České republiky, Ústeckého kraje, velvyslanectví Litevské republiky, statutárního města Děčín a další hosté.

České vydání poslední knihy Grigorije Kanoviče Romance z druhého břehu společně pokřtili předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil, náměstek hejtmana Ústeckého kraje Jiří Řehák, velvyslanec Litevské republiky J. E. p. Laimonas Talat-Kelpša, primátor statutárního města Děčín Jiří Anděl a syn autora románu Sergejus Kanovičius. Ten také přečetl úryvek z knihy. Její vydání se uskutečnilo za finanční podpory Ústeckého kraje a statutárního města Děčín.

„Osudy našich dvou zemí jsou si velmi podobné a i téma knihy se týká toho, s čím se obě země potýkaly. Na tyto události nesmíme nikdy zapomenout. Spisovatelé jako Grigorij Kanovič se postarali, abychom nezapomněli,“ uvedl náměstek Jiří Řehák.

Litevsko-židovský spisovatel, scénárista a dramatik Grigorij Kanovič (1929–2023) pocházel z litevské Jonavy, partnerského města Děčína. Na začátku 2. světové války společně s rodiči odešel z Litvy, válku přečkali nejprve v Kazachstánu, poté přesídlili na Ural. V roce 1945 se rodina vrátila do Litvy a usadila se ve Vilniusu, kde Kanovič vystudoval filologii na Vilniuské státní univerzitě. Od roku 1993 žil v Izraeli. Svou první knihu vydal v roce 1948. Napsal více než deset románů, které tvoří volný cyklus ze života židovské komunity v Litvě. Byl též autorem několika filmových scénářů a divadelních her. Stal se laureátem Národní ceny Litvy v oblasti umění a kultury. Jeho knihy se několikrát dostaly do nominací na Bookerovu cenu.

Romance z druhého břehu je inspirována rodinou autora i jeho vlastními vzpomínkami na dětství v židovském městečku zabořeném hluboko do tradičních náboženských obřadů. Jeho obyvatelé žili dlouhá léta v uzavřené komunitě po boku litevských a polských sousedů. Nastala však nová doba a celá Litva jako by se otřásala na rozhraní dvou velmocí – nejprve ji obsadili Rusové, zanedlouho Němci. Jonavští Židé tušili smrtelné nebezpečí a zlá předtucha se po vpádu německé armády naplnila. Dříve odcházeli Židé z Jonavy do světa za nadějí na lepší živobytí, v tragických dnech na začátku války prchali ze strachu o svůj život. 

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru