Foto: Ministerstvo dopravy ČR
Děčín

ČR - Od 1. ledna mají řidiči nově místo dvou dokladů od vozidla pouze jeden. Ten obsahuje nejdůležitější technické parametry vozidla. Změna vyvolala řadu otázek mezi řidiči a vlastníky vozidel. Přinášíme modelové situace a odpovědi na nejčastější otázky týkající se technických průkazů.

Zásadní je, že velké technické průkazy se nevybírají plošně, ale jen při změnách údajů v registru vozidel. Do té doby zůstávají platné a neodeberou jej ani na STK. Velký technický průkaz tak nebudou mít jen ti, kteří si kupují vozidlo nebo kteří žádají o úpravu informací, například o zapsání přívěsného vozíku. Existuje ale možnost požádat o vydání zneplatněného techničáku.

Situace A) Martina prodává svou desetiletou Mazdu

  • Paní Martina předloží na registru vozidel velký technický průkaz a úředník zkontroluje údaje uvedené v registru silničních vozidel.
  • Pokud některé informace o vozidle chybí nebo je mezi údaji nesoulad, úředník chyby opraví tak, aby měl nový vlastník vozidla v registru všechno v úplné podobě.

Situace B) Pavel kupuje od Martiny její desetiletou Mazdu

  • Pan Pavel nově dostává už jenom nové osvědčení o registraci vozidla s nejdůležitějšími technickými parametry vozidla.
  • Všechna data v registru jsou již správně doplněná a kompletní informace o vozidle může Pavel získat prostřednictvím QR kódu na malém techničáku, přes Portál občanaPortál dopravy, případně, pokud nemá elektronickou identitu, může využít web dataovozidlech.cz nebo aplikaci eTechničák.
  • Pokud Pavel není zvyklý běžně pracovat s internetem, může na úřadě požádat o jednoduchý výpis všech údajů, aby měl v ruce úřední dokument.

Situace C) Petr má osmiletou Octavii a odjíždí na kontrolu na STK

  • Přestože to zákon nevyžaduje, doporučujeme, aby si pan Petr s sebou vzal velký technický průkaz. STK zkontroluje, jestli jsou údaje v registru vozidel kompletní a odpovídají zápisu v technickém průkazu. Historicky totiž může být mezi těmito údaji nesoulad, který ale nezpůsobilo Ministerstvo dopravy, ani nesouvisí s digitalizací technických průkazů.
  • Pokud technik zjistí, že nějaké informace chybí, naskenuje velký technický průkaz do informačního systému technických prohlídek a odešle ho k doplnění úřadu obce s rozšířenou působností.
  • V blízké době tak bude mít Petr v registru vozidel všechny údaje kompletní a bezchybné.

Situace D) Lenka má vozidlo, kterého se nechce zbavovat

  • Paní Lenka má pět let starou Fabii, která je v bezvadném stavu, a plánuje ji užívat ještě dlouhé roky.
  • V takovém případě Lenku nikdo nenutí odevzdat velký technický průkaz a ten jí zůstane platný až do chvíle, kdy se rozhodne jít na úřad obce s rozšířenou působností a zažádat o změnu v registru silničních vozidel.
  • Při návštěvě úřadu jí bude doklad odebraný, zneplatněný a úředník k vozidlu vystaví jen nové osvědčení o registraci vozidla.

Situace E) Zdeněk si chce ponechat velký techničák

  • Pan Zdeněk při návštěvě úřadu nahlásil, že by si chtěl ponechat velký technický průkaz ke svému historickému vozidlu. 
  • Úředník doklad v souladu s předpisy zneplatnil označením „Zrušeno“ (razítkem nebo ustřižením rohu) a datem, kdy k zneplatnění technického průkazu došlo, dokument Zdeňkovi vydal a zapsal tuto skutečnost do spisu. Zdeněk tak odešel se svým velkým technickým průkazem.

Otázky a odpovědi:

Mám rozpor mezi velkým technickým průkazem a registrem vozidel. Které údaje skutečně platí?

Platí vždy údaje z velkého technického průkazu, který je veřejnou listinou. Při přepisu na úřadech do registru vozidel mohlo docházet k chybám. Ty se tímto postupně odstraňují.

Jak napravit u svého vozidla chybu v registru?

Úpravy údajů není potřeba dělat okamžitě. Případné chyby opraví zdarma úředník na registru ve chvíli, kdy se mu např. při přeregistraci vozidla dostane do ruky velký technický průkaz. Následně průkaz zneplatní odstřižením rohu.

Mohu si nechat papírový velký technický průkaz po návštěvě úřadu?

Ano, při návštěvě úřadu, který dělá změny v registru vozidel, je možné požádat o následné vrácení tohoto dokladu, který již není platný.

Jsem držitelem „nového“ malého technického průkazu. Musím ho mít u sebe při silniční kontrole, nehodě nebo na STK? 

Malý technický průkaz, tzv. osvědčení o registraci vozidla, není třeba mít u sebe pro případ silniční kontroly nebo nehody. Údaje o vozidle budou zjišťovány přímo z registru vozidel. V případě návštěvy STK je ovšem nutné mít osvědčení o registraci vozidla vždy u sebe, týká se jak nových, tak i těch vydaných před rokem 2024.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru