Ústí nad Labem - Arytmologický tým pod vedením MUDr. Jiřího Holého z Kardiologické kliniky Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem provádí inovativní postup implantace stimulační elektrody, a to do oblasti levého raménka Tawarova. V Ústí se již tento výkon provádí běžně a jako standartní postup. Začalo se s ním v minulém roce a doposud má arytmologický tým za sebou přes 350 implantací touto metodou.
Kardiologická klinika Masarykovy nemocnice je teprve druhým pracovištěm v Česku, kde úspěšně implantovali defibrilační elektrodu do této oblasti převodního systému. Cílem této metody je dosažení co nejsynchronnější aktivace levé srdeční komory a tím zlepšení kvality srdečního stahu v porovnání s klasickou kardiostimulací. Díky tomu je metoda vhodná k prevenci rozvoje a k léčbě srdečního selhání. Dosavadní výsledky ukazují, že tento nový způsob stimulace je velmi bezpečný a efektivní.
MUDr. Jiří Holý představil metodu fyziologické kardiostimulace. Foto: Jakub Zápotocký
"Před operací jsem trpěl velkou únavou, dušností a nebyl jsem schopen žádných fyzických výkonů. Výsledek operace mě velmi překvapil, protože už třetí den po ní jsem se začal cítit mnohem lépe. Nyní jsem na tom velmi dobře a fyzické aktivity zvládám adekvátně ke svému věku," popsal své zkušenosti s implantací kardiostimulátoru úspěšně odoperovaný pacient Ladislav Seidl. Dodává, že zákrok proběhl hladce a mile ho překvapilo, jak rychle se po něm vrátil domů.
Odoperovaný pacient Ladislav Seidl pochválil výkon kardiologů. Foto: Jakub Zápotocký
K fyziologické implantaci se v Masarykově nemocnici používají nejmodernější přístroje homologované ke stimulaci převodního systému srdce, například firem Medtronic a Biotronik. Implantace kardiostimulátorů má v Česku dlouhou historii, ta první proběhla už v roce 1962.
Foto: Jakub Zápotocký