Děčín - Skvělou kombinací přívětivého přístupu veřejné správy k podnikatelům a celkově kvalitními podmínkami pro podnikání si letos vítězství vybojovalo statutární město Děčín.
Ve srovnávacím výzkumu, který zpracovává analytická agentura Datank, se v Ústeckém kraji za vítězem na druhém a třetím místě seřadily Teplice a Lovosice. Výzkum hodnotí všechna města a obce s rozšířenou působností v České republice a také městské části Hlavního města Prahy.
V Děčíně se o podnikatele starají
Děčín si v Ústeckém kraji nejlépe vede v přístupu veřejné správy. Město boduje především svými webovými stránkami, které jsou z hlediska podnikatelského obsahu třetí nejlepší v kraji. V testování elektronické komunikace, ve kterém se hodnotí rychlost, úplnost a správnost odpovědi na fiktivní podnikatelský dotaz, se rovněž umístil na třetím místě. Vyniká také v dani z nemovitosti, kde si drží nejnižší koeficient. Z hlediska podnikatelského prostředí se Děčín umístil na třetím místě. Stejně jako vloni zůstává městem s nejvyšším podílem podnikatelů v kraji, také ceny stavebních pozemků jsou druhé nejnižší. Nejsevernější české město na Labi si titul Město pro byznys 2017 Ústeckého kraje rozhodně zaslouží!
„Všechny obce a města se snaží o plynulý rozvoj a čas od času dostanou zpětnou vazbu, jestli jdou správnou cestou. A právě tato ocenění jsou milníky, kterých si velmi vážíme,“ uvedla první náměstkyně primátorky Děčína Hana Cermonová.
Teplice a Lovosice poskočily na stupně vítězů
Na stříbrné pozici se v kraji umístily Teplice. V regionu vynikají nejvyšším podílem malých a středních firem, třetí nejnižší nezaměstnaností i také velmi nízkou dlouhodobou nezaměstnaností. Vůbec nejlepší jsou Teplice z hlediska likvidity. Třetí místo berou Lovosice, které těží z výborné dopravní dostupnosti a celkově výborného podnikatelského prostředí. Mají v rámci kraje nízkou nezaměstnanost a naopak vysoký přírůstek obyvatel. Město je velmi dobré v kritériu podpory webových stránek, kdy se z hlediska podnikatelského obsahu na webu radnice umístilo v kraji na druhém místě.
CzechInvest znovu vybírá investičně nejatraktivnější regiony
Samostatnou soutěžní kategorií, kterou vyhlašuje Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest, je Investičně atraktivní region. Kategorie hodnotí přístup místních samospráv vůči podnikům a připravenost podnikatelského prostředí dané lokality pro nové soukromé investice. Jejím cílem je prezentovat úspěšné příklady obcí v České republice, které efektivně spolupracují s podnikatelskou sférou na hospodářském a investičním rozvoji regionu. Přihlášky je možné zasílat na adresu
Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí letos již podesáté podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností v České republice. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Pořadí vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Pro pracovníky městských úřadů, podnikatele ale i veřejnost je sestavován unikátní žebříček nejlepších měst s největším podnikatelským potenciálem v ČR. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR.