ČR - Potraviny, které jsou pod stejným označením nabízeny v různých zemích Evropské unie, ale liší se svým složením, již nebude možné uvádět v České republice na trh. Ministerstvo zemědělství (MZe) to navrhne v připravované novele zákona o potravinách. Za porušení zákazu bude možné udělit pokutu až 50 milionů korun.
„Díky tomu, že dvojí kvalitu zakážeme v aktuálně chystané české novele zákona o potravinách, začne zákaz platit podstatně dříve než v rámci dvouleté, takzvaně transpoziční, lhůty evropské směrnice. Cílem našeho návrhu je, aby potraviny, které se svými vlastnostmi liší, výrobci spotřebitelům nenabízeli ve stejném obalu, označení, barvě, grafice či se stejným marketingem,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Výsledný text návrhu evropské směrnice k dvojí kvalitě potravin, odhlasovaný Evropským parlamentem v polovině dubna, vzalo MZe na vědomí. V praxi jej však považuje za velmi obtížně vymahatelný. MZe usilovalo o nastavení přísnějších podmínek pro dvojí kvalitu, aby nemohla být ospravedlňována tzv. objektivními důvody, jako např. preference spotřebitelů nebo dostupnost surovin. V textu je dvojí kvalita zakázána pouze tehdy, když se výrobky liší významně. Podle MZe ale nezáleží na velikosti rozdílu, podstatné je, že výrobek je odlišný.
„Problém s dvojí kvalitou potravin se týká především nadnárodních společností. Nemůžeme připustit, aby fakticky existovali občané několika kategorií. Je nutné spotřebitelům zajistit férové zacházení,“ uvedl ministr Toman.
„Směrnice o nekalých obchodních praktikách, do které se mi v Evropském parlamentu podařilo nejprve prosadit úplný zákaz dvojí kvality, je v konečném důsledku kvůli neústupnosti některých členských států EU a zásahu Evropské komise pro dozorové orgány nepoužitelná a fakticky vede k legalizaci dvojí kvality. Ihned po jejím přijetí jsem proto upozornila, že bude v zájmu českých spotřebitelů nutné na národní úrovni přijmout takové požadavky na označování, aby zákaznici na pultech obchodů u nás výrobky dvojí kvality na první pohled poznali a mohli se jim vyhnout. Jsem ráda, že pan ministr Toman, který byl i na evropské úrovni mým spojencem v boji proti dvojí kvalitě, na nic nečeká a věřím, že připravovaný zákon nepodlehne v českém parlamentu lobby byznysu tak, jako se tomu nakonec stalo v Bruselu,“ řekla europoslankyně Olga Sehnalová.
Pokud směrnici schválí Rada ministrů EU, budou ji členské státy muset zapracovat do národní legislativy. Navržený text se netýká jen potravin, ale zboží obecně. MZe nicméně dvojí kvalitu potravin zakáže v již připravované novele zákona o potravinách. Její dodržování bude kontrolovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce, za porušení pravidel bude hrozit pokuta až do výše 50 milionů korun.