Dnes je Evropský den logopedie: Proč masivně přibývá dětí s poruchami řeči? Můžou za to rodiče
ilustrační foto: CC0
Zajímavosti

ČR - S logopedickými problémy docházelo loni za specialisty dle čerstvých statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) přes 154 tisíc pacientů. Nejvíce logopedické odborníky navštěvují pacienti v Praze, nejméně v Karlovarském kraji.

Lidí s logopedickými problémy je daleko víc. Statistiky totiž podchycují jen ty, kteří dorazí do poradny ke specialistovi. Podle odborníků má nárůst logopedických vad a poruch stoupající tendenci. Trend sebou nese užívání tabletů a počítačů, které už malým dětem často nahrazují přirozenou mezilidskou komunikaci. Svědčí o tom i údaje z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Pomoc rodičům při rozvoji dětské výslovnosti nabízí projekt Hláskování s Lipánkem. Ten je vytvořen odborníky v logopedii a nabízí rodičům názorné videonávody k procvičování artikulace jejich (www.hlaskovanislipankem.cz). Jde o první projekt svého druhu v Česku, který ve videích nabízí užitečné rady, jak dětskou řeč rozvíjet správně, zábavně a přirozenou cestou. Zároveň motivuje rodiče, aby se svými dětmi více komunikovali, a také je nabádá, aby včas řečové poruchy a vady řešili s logopedem nebo lékařem.

„Projekt oslovuje a informuje rodiče, jak u dětí výslovnost jednotlivých hlásek přirozenou cestou podporovat. V naší době, kdy je běžné používat moderní technologie od počítačů přes tablety nebo telefony, se může zdát, že tyto vymoženosti dětem komunikaci s okolím nahradí nebo usnadní. To je ale omyl. Základem mezilidské komunikace je vždy mluvené slovo doprovázené naší mimikou, gesty, očním kontaktem a pohybem těla,“ říká Mgr. Jitka Kaulfuss, klinická logopedka a autorka scénářů videí.

K logopedovi v roce 2018 docházelo 154 395 pacientů, kteří celkem absolvovali téměř milion konzultací a vyšetření, nově jich v daném roce přišlo do ordinace téměř 54 tisíc. Uvádí to čerstvá zpráva ÚZIS. Nejčastějším problémem, se kterým se ve svých ordinacích a poradnách logopedové zabývají, je dyslálie, jejíž podstatou je porucha artikulace nebo vypouštění některých hlásek. Ty jsou vyslovovány chybně nebo jsou nahrazovány jinými hláskami. Dyslálie se v lehkém nebo středně těžkém stádiu výslovnosti vyskytovala ve více než 76,5 tisících případech (36 388 dyslálie simplex + 40 112 dyslálie multiplex). Z 90 % jsou pak logopedickými pacienty děti do 19 let, říká statistika ÚZIS (r. 2013).
0603tabulka

Podle aktuálních údajů je na základních školách tento rok evidováno s těžší řečovou vadou 8 525 dětí, před deseti lety jich statistiky evidovaly čtyřikrát méně, konkrétně 2 074. Ale ani tato čísla nepokrývají zdaleka všechny. Podchycují jen ty, u nichž byly zvláštní vzdělávací potřeby zjištěny na základě speciálně pedagogického popř. psychologického vyšetření školským poradenským zařízením (jedná se o děti uvedené v § 16 odst. 9 školského zákona.) Zdroj: http://toiler.uiv.cz/rocenka/rocenka.asp
Neprodleně k odborníkům

Vše souvisí se vším, a pokud nemá dítě dostatek kontaktu s rodiči a okolím, samo o sobě si správnou výslovnost neosvojí. Malé dítě zahleděné na obrazovku tabletu nebo telefonu je dle odborníků čím dál běžnější situace, která se v budoucnu promítne i do schopnosti dětí vyslovovat a komunikovat. Přitom již nyní řeší ve svých ordinacích odborníci i závažné logopedické potíže.

„Zpozornět a vyhledat odbornou pomoc je potřeba, jakmile dítě ve třech letech nekomunikuje vůbec, není mu rozumět, nebo nerozumí naopak nám. Mohou se vyskytnout i vážnější signály a jakékoli podezření na sluchovou nebo zrakovou vadu, by měly rodiče s dětmi vést k lékaři či posléze logopedovi dříve,“ uzavírá klinická logopedka Mgr. Jitka Kaulfuss.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru