ČR - Následky dlouhé doby, kdy děti nechodily do školy ani do kroužků a neměly pevný řád, jsou znát. Učitelé u nich pociťují menší vytrvalost i snížený respekt k autoritám. Zároveň pozorují výrazný pokles jejich zdatnosti, a naopak nárůst hmotnosti. Sport proto vidí odborníci jako velkou šanci, jak dětem zlepšit kondici a vrátit ztracený režim.
„Od učitelů, kteří se po dlouhé odmlce způsobené pandemií znovu setkali ve škole se svými žáky, máme zprávy, že registrují u dětí výrazný pokles jejich zdatnosti, a naopak viditelný nárůst hmotnosti. Zároveň se u dětí obecně ztratila houževnatost a vytrvalost. V důsledku značného psychického zatížení celé společnosti a (fatální) nařízené ztráty pevného režimu, pociťují učitelé také snížení respektu k autoritám. Proto vítáme veškeré dětské sportovní aktivity, jako je například projekt Děti na startu, protože právě pohyb je skvělý nejen pro zlepšení kondice, ale také pro nastavení pravidelného režimu a uvolnění psychického tlaku,“ říká profesor Jiří Suchý z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.
Aktivně proti dětské lenosti i obezitě
Děti na startu, to je název celorepublikového sportovního projektu, který vznikl už před sedmi lety právě proto, aby děti rozpohyboval. Je velmi úspěšný, vždyť do dnešní doby se do něj zapojilo více než 10 500 dětí ve věku od 4 do 9 let! Proto na něj před dvěma lety navázala ještě Sportmánie, která nabízí sportovní aktivity vhodné pro starší děti.
„Ještě dávno před vypuknutím pandemie mělo podle údajů Světové zdravotnické organizace více než 27 % dětí v České republice nadváhu a téměř 10 % dětí bylo obézních. Je skoro jisté, že po dlouhých „lenivých“ měsících, kdy děti nechodily do školy ani do kroužků a celkově se mnohem méně hýbaly, budou nejspíš tato čísla ještě pesimističtější. Zkrátka je třeba vzít na vědomí, že dětská obezita je i u nás velký problém, stejně jako třeba špatné držení těla, které vidíme u řady dětí. I proto vznikl náš projekt Děti na startu, jehož cílem je umožnit sportovat všem dětem od 4 do 9 let bez rozdílu. A aby měli kde pokračovat starší školáci, kteří už Dětem na startu odrostli, vymysleli jsme pro ně Sportmánii,“ přibližuje důvody vzniku obou projektů Jitka Literová, hlavní manažerka z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.
Šance pro každé dítě
V současné době je do projektu Děti na startu zapojeno 252 středisek, která jsou zastoupena ve všech krajích České republiky. Pohybová průprava probíhá jednou týdně během školního roku, a to ve školách, družinách, kroužcích, mateřských školách, sportovních klubech i fitness centrech, vždy pod vedením odborně vyškolených pedagogů, trenérů a instruktorů. Ti všichni se snaží rozvíjet u dětí základní pohybovou motoriku, koordinaci, obratnost, rychlost a sílu.
„Důležité je dát šanci vyzkoušet si sportování všem dětem bez rozdílu – tedy i těm méně pohybově nadaným nebo s nadváhou, z různých sociálních i ekonomických vrstev. V projektu Děti na startu cílíme na základy míčových her, atletiky, motoriky a gymnastiky. Program v rámci Sportmánie pak vytváříme ve spolupráci s dětmi a využíváme přitom aktivity, které jsou vhodné a zajímavé pro tuto věkovou kategorii. Zaměřujeme se třeba na badminton, canicross (běh s pejskem), geocaching, jezdíme na koloběžkách. U obou projektů ale platí – sportovní výkony nijak neporovnáváme, nesoutěžíme. Cílem je, aby pohyb děti hlavně bavil,“ vysvětluje poslání obou projektů jejich autorka Jana Boučková z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.