Lounsko – Geologické kuriozity v okolí Loun, tak pojmenoval průvodce a geolog Jan Macháček výpravu do časů, kdy ještě na planetě Zemi nebyl člověk a jedinými obyvateli byla jenom zvířata a rostliny.
První zastávka – Setkání nadšenců a průvodce bylo v sobotu 12. února ve 13 hodin nedalo obce Nečichy na Lounsku. Poté se šlo několik stovek metrů lesem, až jsme narazili na první naleziště miocenních jílů a porcelanitu z období třetihor, konkrétně třetihorního jezera.
Červenooranžově zbarvená hornina se nazývá porcelanit a byla vypálena přírodním procesem, přesněji požárem uhelné sloje. „Je to nejvzdálenější výskyt mostecké pánve. Původní jezero bylo v podhůří lounských sopek. Potom eroze odhalila ložisko hnědého uhlí, které následně začalo hořet,“ vysvětlil geolog Jan Macháček.
Požárem se nadložní jíl zpevnil a vrh kopce tam bylo chráněno před erozí. „Tím je nelogicky nyní jezero umístěno na vrcholu kopce,“ uvedl Macháček s tím, že i ostatní kopce v okolí vznikly podobným mechanismem, např. vrch Červeňák.
V úlomcích porcelanitu jdou najít otisky větviček, listí, šišek i kmenů stromů. Vzácně se zde nacházejí i palmy nebo různé kapradiny.
Druhá zastávka – Nedaleko obce Malnice u Postoloprt přímo na polích je další naleziště. Bělohorské souvrství z období turonu, tedy svrchní třídy druhohor ukazuje, co v tu dobu tu žilo za živočichy. V pískovci zvaném malnický řasák, kterého jsou tu hromady, nacházíme otisky schránek různých mušlí a dalších mořských živočichů.
„Zdejší pískovec má typické zelené zbarvení proto název řasák. Obsahuje četné otisky mušlí hlavně hřebenatek, vzácně se dají najít i amoniti, žraločí zuby či krabí klepeta. Řasák se volně nachází na poli a nálezy jsou velmi běžné. Vznikl na druhohorní pláži, která se zde krátce vytvořila. Nachází se od Černčic až k Měcholupům. Jeho výskyt je ovlivněn místními zlomy. Na ose Malnice -Touchovice je jeho výskyt opakuje 4x, “ popsat naleziště průvodce.
Třetí zastávka – V obci Tuchořice se nachází přírodní památka „Miocenní sladkovodní vápence v Tuchořicích“. V opuštěném vápencovém lomu se dají najít schránky suchozemským i vodních plžů, které jsou více než 20 milionů let staré. I nám se jich několik podařilo objevit.
„Vzácně se zde nacházejí i zbytky savců. Zdejší naleziště poskytlo vápno vysoké kvality, které je o okolí vzácné. Díky tektonice jsou tyto výskyt dva, další je u obce Lipno. Kromě toho je Tuchořicích miocenní travertinová kupa, dnes nepřístupná, která dříve poskytla řadu nálezů třetihorní flory i fauny. Nálezy z ní jsou i v Národním muzeu v Praze,“ uvedl geolog.
Na místě je povoleno sbírat jen suť, a to kvůli ochraně lokality.