Ústecký kraj - Na přelomu února a března se vracejí kriticky ohrožení sokoli stěhovaví do svých hnízdišť v Českém středohoří. Ta se nacházejí na továrních komínech a na skalách v údolí Labe. Okolí těchto přírodních hnízdišť vyznačili pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR páskami a informačními cedulemi. Chtějí tak zajistit hnízdícím sokolům klid.
„Tak jako každý rok jsme kvůli hnízdění sokolů dočasně uzavřeli vybrané části Průčelské rokle, Kozího vrchu a Vrabince. Uzavírka potrvá do konce června. Chceme zajistit hnízdícím párům klid na hnízdění a vyvedení mláďat. Zejména na počátku hnízdění jsou totiž samice sokolů velmi citlivé. Vadí jim především pohyb v nebo nad jejich úrovní. Pokud jsou vyrušeny, mnohdy hnízdo opustí. Hrozí pak zastydnutí vajec či úhyn mláďat hladem. Do hnízda také mohou vniknout predátoři,“ vysvětlil Petr Kříž z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel Správy CHKO České středohoří.
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR vyzývá návštěvníky zmíněných lokalit, aby uzavírky respektovali a chovali se tiše a ohleduplně. V případě přírodních rezervací Kozí vrch a Vrabinec je dovolen pohyb pouze po značených cestách. Řetězovou vrcholovou část na Vrabinci bylo nutné kvůli omezené velikosti skal a jejich pravidelnému využívání sokoly uzavřít. Návštěvníci by se na všech uzavřených lokalitách neměli dlouho zdržovat.
„Hnízdění sokolů se v minulosti kvůli neukázněným návštěvníkům opakovaně nezdařilo. Děkujeme proto všem, kteří dodržují pravidla a přispívají tak k ochraně tohoto druhu i přírody obecně,“ řekl Petr Kříž.
Ve druhé polovině minulého století počty sokolů drasticky poklesly, především kvůli nadměrnému používání pesticidů a dalších chemikálií v zemědělství. Postupně se do naší krajiny vracejí, problémem skalních hnízdišť sokolů je ale právě nadměrné rušení. Nejen v Českém středohoří, ale v celé ČR.