Ústecký kraj – 90. léta 20. století v České republice, to je rozvoj počítačů a internetu, ale především konec komunistické vlády. Pádem železné opony mohli lidé více cestovat. Stoupla ale také násilná a majetková kriminalita. Objevily se skupiny zlodějů, které se zaměřovaly na historické objekty. Kvůli nim byla založen specializovaný tým Peruc. Některé případy, které objasnil, vám přiblížíme v nové rubrice KRIMIPŘÍBĚHY.
ORGANIZACE TEHDEJŠÍ POLICIE
Nejprve si musíme vysvětlit, jak byla bezpečnost organizována do ledna 1990 a ještě podobně až do roku 1997. Nebudu hovořit o obvodních odděleních, ale o organizaci od okresních oddělení výše, kterých se naše případy dotýkají.
Zde byla činnost rozdělena na různá oddělení, ale nás se dotýká oddělení kriminální služby a oddělení vyšetřování. Tato oddělení byla dále dělena podle jednotlivých linií a to shodně u obou oddělení. Jednalo se o majetkovou trestnou činnost (vloupání do restaurací a obchodů, vloupání do trezorů a vloupání do kulturních a církevních objektů. Další linie byla násilná a mravnostní činnost (vraždy, loupeže, všechny mravnostní tr. činy). Samostatné oddělení bylo pátrání po osobách a věcech.
Zde jako první jsme začali organizovat u závažných případů činnost tzv specializovanými týmy. Později v roce1997 vydáno nařízení Ministerstva vnitra, které tuto činnost upravilo legislativně.
NÁŠ TÝM
K zřízení každého týmu musel být vydán rozkaz náčelníka příslušné správy v tomto případě dvou správ a to severočeského a středočeského kraje. V tomto případě byl tým dle nařízení ředitele služby KP ČR doplněn o dva pracovníky policejního prezidia. Tým byl v tomto složení: Vedoucí týmu spr. Svčk., zástupce vedoucího týmu pol. prezidium, analytická skupina vedoucí + 2 policisté, operativní skupina k pachatelům vedoucí + 4 policisté, operativní skupina k překupníkům vedoucí + 4 policisté. Za vyšetřování dva vyšetřovatelé.
JAK VŠE ZAČALO
Počátkem devadesátých let se mnohokrát znásobila trestná činnost. Kromě násilné trestné činnost, loupež a vražd, začala nová trestná činnost a to krádež vloupáním do trezorů a vloupání do státních památek, (hrady, zámky, kláštery, kostely). Jedním z důvodů byly nelogické amnestie Václava Havla a Václava Klause. Dalším důvodem byla změna účelu využití. Zatímco do té doby trezory sloužily k ukládání písemností, známek a různých poukázek. Nyní se do trezorů ukládaly peníze. Dalším důvodem nárůstu trestné činnosti bylo zvýšení zájmu o historické věci a to především obrazy, sochy a další sakrální věci kalichy svícny, monstrance apod.
Začaly k nám zajíždět různé existence ze západu a vyvážet tyto věci a vzhledem k převodu měny i dobře platit. Jako příklad uvedu pana Tögelhofera. Ten jezdil po celé republice a vykupoval kradené věci a někdy i od farářů za určitého psychického nátlaku. Jednalo se o rakouského Roma. Když jsme tuto osobu ustanovovali, tak jsem zjistil, že v Rakousku vedou evidenci Romů od dob monarchie. A tímto člověkem to vše začalo.
SEZNAM KRADENÝCH VĚCÍ
Bylo zjištěno, že na Liberecku se organizuje skupina pachatelů vloupání do kostelů a zámků. Při rozpracování této skupiny jsme narazili na pana Tögelhofera, pro kterého měli připravenou nabídkovou videokazetu, kde bylo asi 40 věcí. Tyto byly uloženy v Liberci v jedné garáži. Protože jsme museli k ustanovení a prověrce žádat rakouskou policii, tak jsme museli vejít ve styk přes Policejní prezidium. Druhý den po jednání v |Praze jsme v ranních hodinách šli dělat prohlídku garáže, která byla prázdná. O všem věděli jen dva policisté na prezidiu a my. Od této chvíle jsme policistům z policejního prezidia přestali věřit. Ten člověk z Rakouska se vytratil a už se neobjevil.
Při spolupráci se středočechy na burze Buštěhrad jsme narazili na poznatky k další skupině pachatelů, která prováděla vloupání do kostelů. Po rozhovoru s krajským ředitelem bylo rozhodnuto, že skupinu začneme rozpracovávat společně se středočechy. K tomuto byl založen operativní spis „ Podraz“. Chtěli jsme vyloučit z rozpracovaní policejní prezidium, ale protože to tak jednoduše nešlo museli jsme informovat ředitele služby kriminální policie na pol. prezdiu a ten rozhodl o realizaci pracovním týmem a i a jeho technickém vybavení. V týmu od počátku pracovalo 18 kriminalistů z toho dva z pol. prezidia a dva vyšetřovatelé. Po projednání na Obecním úřadě v Peruci byl zde tým v rámci utajení umístěn do prostor bývalého obvodního oddělení policie ČR. Rovněž zde bylo na OÚ zajištěno ubytování v místní ubytovně.
VYŠETŘOVÁNÍ ZAČALO
Už po třech týdnech jsme měli konkrétní poznatky k trestné činnosti. Opět se do toho namontovalo pol. prezidium a tlačilo na provedení realizace a ukončení týmu. Proto jsme provedli realizaci jen méně důležitých pachatelů. Vlk se nažral a koza zůstala celá. A my mohli pokračovat na celém zločinném spolčení. Nasazovali jsme všechny prostředky, sledování, sledování kamerou. Odposlechy, předstíraný převod věci a samozřejmě jsme využívali celou naši agenturní síť.
Tím jsme došli k závěru, že hlavní osobou, která věci organizuje, typuje a provádí i samostatnou trestnou činnost několikrát trestaný Robert H. Kolem něho se začali nabalovat další osoby, převážně překupníci. V této době byla činnost skupiny již v plném proudu. Převážně nájezdy na vloupání do kostelů, některé téměř zlikvidoval. Věci prodávali překupníkům na různých smluvených místech a ti pak věci prodávali zahraničním zájemcům na různých burzách. Nešlo o klasický prodej ve stánku, věci měli prodejci uložené v kuftech aut a jen při prodeji auto otevřeli.
Aby jsme do kuftů aut viděli, použili jsme k tomu vrtulník s kamerou a mohu říci, že úspěšně. Nejdůležitější burzou byla pro nás burza v Buštěhradě. Po zadokumentování a zjištění styků jsme přistoupili k realizaci.
Realizace proběhla po celé ČR v dubnu ve 04,00 hodin. Této se zúčastnilo 261 příslušníků policie. Realizace probíhala nepřetržitě po dobu dvou dnů a ukončena byla v 18,00 hodin. Včetně 14 domovních prohlídek. Během realizace byly zablokovány celníky přechody, letiště a nádraží kontrolovala železniční policie. Zde můžeme konstatovat, že jsme byli plně úspěšní. Během realizace jsme zadrželi všechny pachatele, a překupníky. Někteří byli stíháni vazebně a jen vyjímečně na svobodě. Při domovních prohlídkách jsme zajistili více jak 850 věcí( sochy, obrazy, knihy – ruční tisk a nebo prvotisky, svícny , kalichy , monstrance) pocházející z trestné činnosti. Toto vše se sváželo velkými dodávkami po dobu den, noc, den.
(Napsal V. Dvořák, bývalý kriminalista a šéf Specializovaného týmu Peruc)