Jste živnostník a přemýšlíte, zda si založit podnikatelský účet? Ze zákona není nutné vést podnikatelské účetnictví mimo váš osobní účet. Přesto s sebou podnikatelský účet přináší pár výhod. Pojďme se na 4 z nich podívat.
Přehlednost
Založením podnikatelského účtu oddělíte všechny osobní transakce od těch pracovních. Snadněji se vám tak budou připravovat výpisy a materiály pro přípravu podání daňového přiznání. Nemusíte složitě filtrovat příchozí a odchozí platby spojené s podnikáním a celkově si usnadníte evidenci účetnictví. Podnikatelský účet můžete přehledně spravovat v mobilním a internetovém bankovnictví.
Oddělení soukromých a firemních transakcí
Jak už jsme zmínili výše, oddělení soukromých transakcí od firemních vám ulehčí přípravu účetní závěrky. Separované účty oceníte i v případě, kdy finanční úřad vyžaduje výpisy. Pokud máte peníze vedené pouze na jednom účtu, finanční úřad tak zároveň získá přístup k vašim soukromým platbám.
Pozor: Při exekuci nebo insolvenci vám oddělené účty nepomohou, jelikož exekutor má volný přístup k oběma účtům.
Vedení v cizích měnách
Většina běžných účtů je vedena v českých korunách, ale podnikatelský účet nabízí správu firemních transakcí i v měnách cizích. Tuto službu využijete, pokud máte zahraniční klienty nebo například nakupujete materiál v zahraničí. Dříve se za tuto službu platilo, ale v rámci konkurenčních výhod banky od vybírání poplatků postupně odstupují.
Přidané služby
Každá banka poskytuje k podnikatelským účtům další služby. Většinou mezi ně patří dostupnější kontokorent a úvěry. Vybrat si také můžete speciální pojištění svých financí. Banka CREDITAS navíc nabízí vychytané internetové bankovnictví, které vám automaticky třídí platby podle kategorie, a vy tak snadno poznáte, za co utrácíte.