Děčín - Novým druhem chovaným v děčínské zoologické zahradě je obyvatel oblasti věčného ledu a mrazivé tundry - liška polární. Trio složené z jednoho samce a dvou samic dovezla zoo v minulém týdnu z Německa.
Lišky jsou umístěny ve zrekonstruované expozici, kterou kdysi obývali mývalové severní a v posledních letech tam dožívala skupina nutrií říčních. Výběh se dočkal nového oplocení s podhrabovými deskami, tak aby vyhovoval chovu této psovité šelmy.
Foto: Zoo Děčín
„Na mláďata jsme museli poměrně dlouho čekat, neboť v celé Evropě nebyly v době dokončení expozice polární lišky vůbec k sehnání. Mláďata jsme měli rezervovaná už před jejich narozením, nyní je jim 5 měsíců. Výměnou za liščata jsme do Tierparku Limbach-Oberfrohna dovezli dvě samičky kapybar vodních,“ vysvětlil vrchní chovatel Petr Haberland.
Foto: Zoo Děčín
Liščata jsou sourozenci z velmi početného vrhu (12 mláďat), a proto v průběhu příštího měsíce doveze zoo ještě jednoho nepříbuzného samce ze Zoo Brno. Tento druh vhodně doplnil část zoo, která je věnovaná zvířatům z chladných krajů.
Foto: Zoo Děčín
Liška polární je drobnější psovitá šelma obývající severskou tundru, kde teplota klesá i pod -50 °C. Těmto nehostinným podmínkám je přizpůsobena hustou nepromokavou srstí a osrstěnými tlapkami i ze spodní strany. Aby nedocházelo k nadměrným ztrátám tělesného tepla, má zkrácený čenich a ušní boltce. Zimní srst je bílá a hustá, letní srst je šedá a krátká – liška lépe splyne s okolním prostředím.
Foto: Zoo Děčín
Mezi přirozené nepřátele lišky polární patří medvěd lední, vlk arktický, rosomák a také liška obecná. Liška polární je v přírodě nejvíce ohrožena ztrátou životního prostředí způsobenou změnou klimatu. Ohrožují ji také pytláci, kteří ji loví pro kvalitní kožešinu. Živí se lumíky, zajíci, dokáže ale ulovit i nejrůznější ptáky, nepohrdne vejci, mršinami tuleňů, rybami a bezobratlými.
Foto: Zoo Děčín