Ústecký kraj - Paměť národa za podpory Nadace PPF a dalších partnerů připravila rozsáhlý projekt Nezapomeňme 80. Vyvrcholením vzpomínkových akcí bude shromáždění 8. května na Václavském náměstí v Praze, kde lidé vzdají hold hrdinům, kteří bojovali za naši svobodu. Projekt apeluje na společnost, aby dál pomáhala bránící se Ukrajině. A připravila se také k obraně vlastní svobody.
Výročí jako vzkaz světu, že se jen tak nedáme, říká Kroupa
„Všichni vidíme, že svět se mění. A my Češi, stejně jako třeba Poláci, vědomi si své historické zkušenosti, víme, že Rusku se prostě nedá věřit. Že nám tenkrát svobodu rudoarmějci nepřinesli. Tu jsme získali až v roce 1989,“ říká Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum, vedoucí Paměti národa.
106 míst po celé České republice a více než 130 aktivit
Paměť národa za více než dvacet let shromáždila na 15 000 vyprávěných příběhů, z toho asi 10 000 svědectví z druhé světové války. Dokumentaristé navštívili poslední žijící válečné veterány a odbojáře z východní i západní fronty, Blízkého východu, zaznamenali výpovědi parašutistů, partyzánů, účastníků domácího odboje a povstalců z května 1945, vězňů nacistických i sovětských táborů a mnohé další. Z této rozsáhlé sbírky dokumentaristé Paměti národa vybrali 80 výjimečných osudů podávajících souhrnně československou zkušenost z 2. světové války. Nezisková organizace Post Bellum, jakožto hlavní správce sbírky Paměť národa, nabídla městům a obcím spolupráci na projektech k výročí konce války v jejich regionech.
„Zájem měst a obcí v Libereckém a Ústeckém kraji nás mile překvapil. Panelové výstavy, besedy, projekce, filmové večery, vzdělávací aktivity pro školy a veřejnost u nás proběhnou na zhruba 30 místech a zohledňují v příbězích i událostech specifika našeho regionu,“ doplňuje Michaela Pavlátová, ředitelka regionální pobočky Paměť národa Severní Čechy.
Plánované akce po republice a podrobné informace uvádějí organizátoři na webovém rozcestníku www.nezapomenme80.cz.
Minuta ticha za padlé hrdiny
Druhá světová válka si vyžádala miliony obětí, mezi nimi statisíce československých občanů, kteří zahynuli v nacistických koncentračních táborech, v táborech Gulagu, na frontách či na popravištích. Svou obětí vybojovali svobodu a připomněli světu význam spojenecké spolupráce a odpovědnost chránit napadené národy. Za ty, kteří padli a svobody se nedožili, se bude 8. května od 19 h. držet minuta ticha. Připojit se může každá obec či město. Stačí si stáhnout MP3 záznam a přesně v 19 hodin ho nechat rozeznít skrze pouliční tlampače.
Je důležité společně vzdát úctu všem, kteří v minulosti bojovali za naši svobodu, i těm, kteří za ni bojují dnes. Pokud ve městě či obci nebude možné přehrát spot, jako alternativa se v sedm hodin rozezní Českou republikou zvony.
Jarní cyklus putovní výstavy v Ústeckém kraji:
- Štětí: 8.4.-30.4.2025
- Lovosice: 30.4.-21.5.2025
- Ústí nad Labem: 21.5.-11.6.2025
- Děčín: 11.6.-2.7.2025
- a dále Tisá, Teplice, Horní Jiřetín, Jílové u Děčína, Most, Varnsdorf