Reprofoto video: Nezapomeňme 80
Zajímavosti

Ústecký kraj - Paměť národa za podpory Nadace PPF a dalších partnerů připravila rozsáhlý projekt Nezapomeňme 80. Vyvrcholením vzpomínkových akcí bude shromáždění 8. května na Václavském náměstí v Praze, kde lidé vzdají hold hrdinům, kteří bojovali za naši svobodu. Projekt apeluje na společnost, aby dál pomáhala bránící se Ukrajině. A připravila se také k obraně vlastní svobody.

Výročí jako vzkaz světu, že se jen tak nedáme, říká Kroupa

„Všichni vidíme, že svět se mění. A my Češi, stejně jako třeba Poláci, vědomi si své historické zkušenosti, víme, že Rusku se prostě nedá věřit. Že nám tenkrát svobodu rudoarmějci nepřinesli. Tu jsme získali až v roce 1989,“ říká Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum, vedoucí Paměti národa.

106 míst po celé České republice a více než 130 aktivit

Paměť národa za více než dvacet let shromáždila na 15 000 vyprávěných příběhů, z toho asi 10 000 svědectví z druhé světové války. Dokumentaristé navštívili poslední žijící válečné veterány a odbojáře z východní i západní fronty, Blízkého východu, zaznamenali výpovědi parašutistů, partyzánů, účastníků domácího odboje a povstalců z května 1945, vězňů nacistických i sovětských táborů a mnohé další. Z této rozsáhlé sbírky dokumentaristé Paměti národa vybrali 80 výjimečných osudů podávajících souhrnně československou zkušenost z 2. světové války. Nezisková organizace Post Bellum, jakožto hlavní správce sbírky Paměť národa, nabídla městům a obcím spolupráci na projektech k výročí konce války v jejich regionech.

„Zájem měst a obcí v Libereckém a Ústeckém kraji nás mile překvapil. Panelové výstavy, besedy, projekce, filmové večery, vzdělávací aktivity pro školy a veřejnost u nás proběhnou na zhruba 30 místech a zohledňují v příbězích i událostech specifika našeho regionu,“ doplňuje Michaela Pavlátová, ředitelka regionální pobočky Paměť národa Severní Čechy.

Plánované akce po republice a podrobné informace uvádějí organizátoři na webovém rozcestníku www.nezapomenme80.cz.

Minuta ticha za padlé hrdiny

Druhá světová válka si vyžádala miliony obětí, mezi nimi statisíce československých občanů, kteří zahynuli v nacistických koncentračních táborech, v táborech Gulagu, na frontách či na popravištích. Svou obětí vybojovali svobodu a připomněli světu význam spojenecké spolupráce a odpovědnost chránit napadené národy. Za ty, kteří padli a svobody se nedožili, se bude 8. května od 19 h. držet minuta ticha. Připojit se může každá obec či město. Stačí si stáhnout MP3 záznam a přesně v 19 hodin ho nechat rozeznít skrze pouliční tlampače.

Je důležité společně vzdát úctu všem, kteří v minulosti bojovali za naši svobodu, i těm, kteří za ni bojují dnes. Pokud ve městě či obci nebude možné přehrát spot, jako alternativa se v sedm hodin rozezní Českou republikou zvony.

Jarní cyklus putovní výstavy v Ústeckém kraji:

  • Štětí: 8.4.-30.4.2025
  • Lovosice: 30.4.-21.5.2025
  • Ústí nad Labem: 21.5.-11.6.2025
  • Děčín: 11.6.-2.7.2025
  • a dále Tisá, Teplice, Horní Jiřetín, Jílové u Děčína, Most, Varnsdorf

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru