Ústecký kraj - Werner. Tak pojmenovali němečtí meteorologové tlakovou výši se středem (1035 hPa) nad východní Evropou. Irina. Tak pojmenovali němečtí meteorologové tlakovou níži se středem (1010 hPa) nad západní Evropou. Právě mezi Irinou a Wernerem včera do střední Evropy proudil teplý vzduch od jihu.
Je pravda, že rtuť v teploměrech vystoupala celkem vysoko. V Chomutově na 13 °C, v Mostě na 14 °C, v Ústí nad Labem na 15 °C, v Děčíně na 16 °C, v Doksanech na 17 °C. Jenomže na pomezí Německa a Rakouska se dočkali nejenom modré oblohy, ale také letních teplot. V německém Kiefersfeldenu (cca 500 m n. m.) až 25,6 °C, v rakouském Kufsteinu (cca 500 m n. m.) až 26,3 °C. Dále třeba v Jenbachu (cca 500 m n. m.) v Tyrolsku měli 25,8 °C. Naopak v nížinách na východě Rakouska bylo sotva 8 °C.
Čím výše, tím chladněji. Avšak ne vždycky. Viz. výsledky včerejšího ranního sondážního měření v Praze-Libuši:
7,6 °C ve výšce 300 metrů.
8,0 °C ve výšce 500 metrů.
13,6 °C ve výšce 1 500 metrů.
Meteorologický podzim se přehoupl do své druhé poloviny, s teplotními inverzemi se holt musí počítat. A doufat, že nebudou trvat „věčně".
V nejbližší přítomnosti se nic nezmění:
18. října: Inverzní charakter počasí. Do odpoledních, ojediněle až večerních hodin zataženo nízkou oblačností.
19. října: Inverzní charakter počasí. Nicméně, většina oblohy v severozápadních Čechách by měla být bez nízké oblačnosti, o vysoké to neplatí.
20. října: Inverzní charakter počasí. Nicméně, přinejmenším jeden nejmenovaný numerický model slibuje převážně jasno až skoro jasno. Dobrý, ne?
21. října: Inverzní charakter počasí. Nicméně, i začátek nového týdne by měl nabídnout sluneční paprsky, respektive polojasnou oblohu. Tak snad.
Nejvyšší odpolední teploty zůstanou v zajetých kolejích, to znamená v rozmezí cca 12 až 16 °C. Jak dlouho potrvá vláda tlakových výší (přinášejících teplý vzduch), zůstává ve hvězdách. Když už nic, tak alespoň neprší. Jedno je jisté: Příchod zimy zatím nehrozí. Ani na horách, natožpak v nejnižších polohách. A jaká bude zima? A co Vánoce? Dámy a pánové, to fakt nikdo neví. Ano, něco na internetech nalézt lze, ale to jsou jenom pohádky na dobrou noc. Ostatně, meteorologie oficiálně přiznává (třebaže nerada a jen zřídkakdy), že všem procesům v atmosféře (troposféře) nerozumí. Takže co chcete.
Věděly snad numerické modely, že v polovině září Česko zasáhnou extrémní srážky a povodně? Věděly, ale až týden předem. Neztrácejte proto čas „předpověďmi" na zimu!