Děčín - Město Děčín zveřejnilo novoroční rozhovor s primátorem Děčína Jiřím Andělem.
Primátor Děčína Jiří Anděl: Nejvíce se letos těším na otevření Růžové zahrady.
Během roku 2025 čeká město Děčín řada náročných investic. Na čem všem se nyní pracuje a jak vnímá situaci ve městě, říká v novoročním rozhovoru primátor Děčína Jiří Anděl (ANO).
Pane primátore, jak hodnotíte rok 2024?
Z pohledu našeho města pozitivně. Máme stabilní a velmi pracovité vedení, díky finančním rezervám z minulosti a bankovnímu zázemí se podařilo zahájit celou řadu stavebních akcí na obnovu, opravy a doplnění majetku města. Dokončili a otevřeli jsme Domov pro seniory v Křešicích, což byla velká a náročná investice. Nicméně uplynulý rok byl rokem těžkým. Lidem nebylo moc dopřáno těšit se z dobrých zpráv. Ještě, že alespoň ti hokejisté jsou mistry světa…
Jak vnímáte vyhrocenou situaci ve společnosti, která se promítá jak do komentářů na sociálních sítích, tak i třeba do jednání zastupitelstva města?
Město je odrazem společnosti. Pokud se polarizuje celostátní politika, v médiích se akcentují témata, na kterých se veřejnost není schopna sjednotit, uměle se živí negativní pohled na svět a dění v něm, nedivme se. Přičteme-li k tomu neúctu člověka k člověku, k jeho práci, pokřivený žebříček hodnot, vzrůstající agresivitu, neochotu naslouchat druhým, pak už je k urážkám, napadání i lžím a dezinformacím zejména na takřka anonymních sociálních sítích jen krůček. A z řečnických výpadů na jednáních městského zastupitelstva nemám vůbec žádnou radost.
Pojďme k letošku. Jaké investice má naše město rozpracované?
Je jich opravdu hodně. Pokračuje a měla by končit rekonstrukce Dlouhé jízdy a Růžové zahrady. Jde o velký projekt, který náš zámek velmi posune. Bude pokračovat revitalizace Teplické ulice v Podmoklech, výstavba lávky pro pěší a cyklisty přes Labe a zboříme vyhořelou sportovní halu ve Vokolkově ulici. Proběhne také výměna vzduchotechniky a oprava zázemí sportovců v hale Maroldova. Začne výstavba parkovacího domu mezi Kamenickou a Dvořákovou ulicí. Do další plesové sezóny půjdeme s opraveným hlavním sálem Střelnice. Ve městě budou úsporné lampy veřejného osvětlení, opraveny a vybaveny budou interiéry Pastýřské stěny. Dopravní podnik pořídí první elektrobusy, městská policie nové kamery a naši hasiči nejméně dvě přepravní vozidla.
Co je pro Vás osobně ve městě prioritou?
Kvalita života ve městě a jeho vnímání. Není dobré, že se Děčínu snižuje počet trvale žijících obyvatel. Odráží se to na příjmech města od státu, na změně sociálního složení a věkové struktury občanů. To má dopad na zvýšené provozní výdaje města, na náročnost služeb a bohužel také na vnímání bezpečnosti ve městě. Přestože má Děčín velmi solidní infrastrukturu a širokou nabídku služeb, má i zajímavou nabídku pracovních míst, úbytku obyvatel to dosud zabránit nedokázalo. Přitom návštěvníky a turisty je město vnímáno velmi pozitivně, jako úžasné a atraktivní místo. V tomto směru je třeba udělat ještě mnoho práce.
Loni jste byl zvolen do krajského zastupitelstva. Jak budete prosazovat zájmy našeho města na krajské úrovni?
Díky důvěře voličů mohu zájmy města prosazovat přímo, bez prostředníků. Budu požadovat podporu kraje pro sociální oblast, kulturu a sport, dopravu, střední školy, zdravotnictví, životní prostředí. Zatím spolupráce fungovala navzdory tomu, že v Radě Ústeckého kraje nemělo Děčínsko přímé personální zastoupení.
Právě Ústecký kraj prostřednictvím Krajské zdravotní, a. s., investuje především do naší nemocnice. Co si o této investici myslíte?
Z velké investice do rozvoje děčínské nemocnice mám radost. Už jen uvedení první etapy dostavby do provozu znamená ohromný posun v kvalitě a rozsahu poskytovaných služeb. Dostavbou nyní rozestavěného Pavilonu matka a dítě se nemocnice v Děčíně definitivně posune na zdravotnické zařízení 3. tisíciletí. Přeměna areálu pak bude uzavřena dostavbou léčebny dlouhodobě nemocných. Město je kraji a Krajské zdravotní vděčné za tento rozvoj a jsme připraveni pomoci jak se stabilizací lékařského a zdravotního personálu, tak i s pořizováním nadstandardního vybavení.
Město schytává velkou kritiku za dopravní situaci. Snažíte se dopravní stavby koordinovat?
Věřte mi, že koordinaci staveb, tím spíše těch, které mají vliv na průjezdnost městem, opravdu věnujeme veliké úsilí. Rozhodně to není ve stylu „co bychom ještě mohli rozkopat, aby nebylo kudy jezdit.“ Bohužel naše aktivity narážejí často na plánované akce jiných investorů nebo na komplikace při soutěžení jednotlivých zakázek. V některých případech o termínech realizací staveb ani nerozhoduje město, ale kraj či stát. Ale lépe vše koordinovat se budeme snažit i v budoucnu.
Pomůže dopravě ve městě dlouho plánovaná stavba Folknářské spojky?
Folknářská spojka velmi uleví intenzivní, husté, a tím i nebezpečné dopravě po Kamenické ulici. Už jen při přecházení se tam denně odehrávají malá dramata. Je tu domov seniorů, škola, supermarket, točna autobusu, sídliště… K brzké realizaci této silnice jsme v roce 2024 učinili důležitý krok, když jsme schválili změnu územního plánu, aby stavbě Folknářské spojky ze strany města nic nebránilo.
V minulosti se mluvilo o tom, že by se městu hodil třetí most přes Labe…
Pokud jde o záměr výstavby třetího silničního mostu přes Labe, nikdo nám jej nezakazuje, kromě našeho vlastního územního plánu, nicméně žádná ze státních institucí o něj zájem v tuto chvíli nemá. Jinými slovy je ze strany státu řečeno: most si postavte, ale za své. To ale v situaci, kdy by vedl odnikud nikam, nedává smysl.
Na co se vy osobně v roce 2025 nejvíce těšíte?
V roce 2025 se z pozice primátora těším na všechny dokončené investice, především na znovuotevření Růžové zahrady. Jinak doufám, že se mi podaří udělat si alespoň pár chvil na své nejbližší, které už mnoho měsíců upozaďuji a kteří mi jsou velkou oporou. Moc rád bych jim tento dluh splatil. Rok 2025 nebude jednoduchý. Proto chci popřát všem hodně zdraví, pohody a štěstí. Zároveň méně stresu, nenávisti a nepřátelství. Přeji také úspěchy a bezpečí, a také návštěvníkům města hodně krásných a příjemných zážitků nejen v Děčíně.