Petr Němec odešel od soudu s podmínkou na dva roky. Zdravotní následky výbuchu si ponese po zbytek života. Foto: jip
Děčín

Most, Litvínov – Petr Němec jako zázrakem přežil zranění, které mu způsobil výbuch plynu v potrubí v litvínovském areálu společnosti ORLEN Unipetrol. Rána to byla taková, že tehdy během srpnové noci v roce 2022 ji slyšeli i v obcích Krušných hor. Dnes soudkyně Okresního soudu v Mostě schválila dohodu o vině a trestu, kterou Petr Němec uzavřel se státním zástupcem Václavem Richterem. Dohodli se na podmíněném trestu.

Petr Němec, dlouholetý zaměstnanec společnosti, byl mistrem noční směny. V terénu s ním byli jeho další tři podřízení kolegové. Všichni doplatili na chybné rozhodnutí, jehož následkem byl výbuch plynu v potrubí. Použili špatný univerzální klíč. Kdyby postupovali dle stanovených postupů, řada bezpečnostních nastavení by výbuchu zamezila. Všichni se po výbuchu potýkali s různě rozsáhlými popáleninami a poškozením sluchu. Zbylí tři muži ve společnosti působí nadále. „Uznávám vinu, zapomněli jsme, že to potrubí bylo nízkotlaké. Zkoušky jsme měli všichni," poznamenal u soudu muž, který je od nehody v invalidním důchodu.

Dva měsíce byl v kómatu, další měsíce musel rehabilitovat, učit se chodit. lékaři mu dávali pětiprocentní šanci na přežití, dosud má problémy s chůzí. „Chtěl bych pozdravit doktora Bakaláře z vinohradské nemocnice a jeho tým, protože mi zachránili život. Nebýt jich, tak tady nejsem," pronesl Petr Němec, když vyšel ze soudní síně, kde mu soudkyně Šárka Tampová potvrdila dohodu o vině a trestu, kterým byl stanoven podmíněný trest na dva roky s odkladem ve stejné délce. Tato část rozsudku je pravomocná. 

Petr Němec se bude možná muset dostavit k soudu znovu, pokud se poškozené strany, tedy společnost ORLEN Unipetrol a zdravotní pojišťovna VZP, odvolají. Soudkyně je totiž s jejich požadavkem na náhradu škody (ORLEN Unipetrol vyčíslil škodu na zařízení cca 7,2 milionu a VZP za léčbu požaduje více než 2 miliony) odkázala na občanskoprávní soud. Ať podají zcela novou žalobu. Oběma institucím vytkla v jejích nárocích řadu pochybení. „Vyjádření od Unipetrolu je velmi strohé, zcela chybí informace, zda společnost nárokovala vzniklé škody u pojišťovny. Navíc, s ohledem k tomu, že pan Němec byl prokazatelně jejich zaměstnancem, měla se společnost řídit zákoníkem práce a požadovat po něm maximálně 4,5 násobek jeho průměrného měsíčního výdělku," podotkla soudkyně Šárka Tampová.

Chyby vytkla soudkyně i pojišťovně: „Pojišťovna vyčíslila náklady na léčbu všech čtyř osob dohromady. Požaduje ji i po žalovaném, to tento soud řešit nemůže."

Petr Němec se u soudu mimo jiné vyjádřil v tom, že je pro něj překvapením, že se jeho bývalý zaměstnavatel do řízení zapojil s požadavkem na náhradu škod, protože měl od konkrétní zaměstnankyně informaci, že po něm nebudou nic chtít. Pokud by s požadavkem u občanskoprávního soudu uspěla třeba jen pojišťovna, Petr Němec by náhradu splácel do konce života: „Mám 18 tisíc důchod, tak si to srovnejte."

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru