Ilustrační foto: Kamil Sojka
Děčín

Ústecký kraj - 55,8 °C. Takový je oficiální rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší kdy naměřenou lednovou teplotou v Česku. První už něco pamatuje, pochází z 24. ledna 1942 z Chlumu u Třeboně: -36,2 °C. Druhá ani nezažila bacil-19, pochází z 1. ledna 2023 z Javorníku: 19,6 °C. (Do přelomu let 2022 a 2023 platilo, že pochází z 29. ledna 2002 z Ústí nad Labem: 18,8 °C. Jen tak pro zajímavost. Ať žije Ústecký kraj!)

61,6 °C. Takový je neoficiální rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší kdy naměřenou lednovou... Před 38 lety, 30. ledna 1987, stanice Antonína Vojvodíka Kvilda-Perla naměřila -41,6 °C. A předloni, 1. ledna 2023, stanice dotovaná z rozpočtu Moravskoslezského kraje a zřízená jen pro rok 2023 Metylovice (obec u Frýdku-Místku) naměřila 20,0 °C. (Když jsou peníze, všechno jde. Tak hurá do politiky a měřit!)

V úterý 28. ledna 2025, zchudlý západ, severozápad a sever Čech zkropil déšť. Co se srážkových úhrnů týče, dvě krajská města se dostala do TOP 50: Ústí nad Labem se 7 mm skončilo na čtyřicátém místě a Karlovy Vary s 11 mm skončily na sedmém místě. Padesátku uzavřely Teplice se 6 mm a vítězem byly Lázně Kynžvart se 14 mm. Druhé byly Mariánské Lázně se 13 mm. Gratulace!

Na druhé straně Česka nepršelo. Navíc před zvlněnou studenou frontou vrcholil příliv velmi teplého vzduchu, a proto na Moravě a ve Slezsku ucítili jaro. Nejvíce v Karviné, kde měli až 15,8 °C a kde padl dosavadní rekord 12,2 °C z 28. ledna 2016. Patnáctistupňové „horko“ měli i v Brodu nad Dyjí (15,3 °C, padlo 14,2 °C z roku 2002) anebo v Lednici (15,0 °C, padlo 14,3 °C z roku 2002). A přece se mění!

Neuroplasticita – na vesmírné poměry i něco tak primitivního jako lidský mozek disponuje schopností se změnit. Změna je jedním ze základních stavebních kamenů života. Až se evropským ekospasitelům podaří zastavit změnu klimatu (v praxi nemožné), budeme jim moci poděkovat za plošnou eutanazii. Změnou, den co den, prochází i počasí. Ale občas to tak nevypadá. Jako teď. Se zimou je to špatné!

Únor začne suše, na poli nebude jediného sněhuláka duše

Tímto polotrapným veršem lze poměrně dobře vystihnout, co lze očekávat od prvních dnů posledního zimního měsíce (meteorologická zima končí 28. února). Ve skutečnosti od prvních dvou týdnů, soudě podle dlouhodobých výstupů. Žádná sláva ta letošní sezóna. Tipujete-li, že se nad Evropou usadí tlaková výše, máte pravdu. Na prd tohle!

Budou-li mít numerické modely pravdu, s tlakovou výší (ať s tou či onou) strávíme jedenáct dnů. Až v úterý 11. února by měla dorazit tlaková níže. Do té doby klid, respektive někde slunečno a naopak někde zataženo nízkou oblačností. K tomu všude (ve všech nadmořských výškách) nejvyšší odpolední teploty okolo nuly. Nikde v Evropě aktuálně není masa ledového vzduchu, tudíž... Už aby bylo léto!

Nicméně trochu života do toho umírání: Sluneční paprsky si užijeme i v sobotu. Po západu slunce i hvězdy, hlavně v severozápadních Čechách, kde se zřejmě až do nedělního rána neobjeví jediný mráček (jinde ano).

Dycky severozápad, dycky!

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru