Ústecký kraj – Proč vlastně v tlakové výši venku bývá pěkně? Jednoduše řečeno: V tlakové výši vzduch klesá k zemi, čímž se otepluje a, protože může pojmout více a více vodní páry, vysušuje (proto v zimě i při větrání za mlhy neboli stoprocentní venkovní vlhkosti dochází k poklesu vlhkosti v bytě, třebaže ne o moc).
A naopak, v tlakové níži vzduch stoupá k nebi, takže se ochlazuje a, jelikož ztrácí schopnost udržet vodní páru, vlhne (až nakonec dojde ke kondenzaci neboli vzniku shluků kapiček vody, případně ledových krystalků – oblačnosti). V chladnější části roku často do všeho hází vidle teplotní inverze a s ní spojená šedá poklička. Takhle to tady holt funguje.
Neděle šedivá byla. Hlavně její první polovina. Zato pondělí se slunečními paprsky nešetřilo. Jak to? Karolínin střed se přesunul přímo nad Česko. A zcela logicky se nabízí otázka: Do kdy? Zkuste hádat.
Správně, jenom na chvilku:
4. února: Jasno. Minima kolem -4 až -9 °C. Maxima okolo 0 až 5 °C.
5. února: Do 9:00 až 10:00 jasno, poté od severozápadu invaze oblaků nízkého patra. Nevadí. Slunce v duši stačí. Minima kolem -2 až -7 °C. Maxima okolo 2 až 7 °C.
6. února: Zataženo. Minima kolem 2 až -3 °C. Maxima okolo 0 až 5 °C.