Ústecký kraj – Jakmile to podmínky dovolí, profesionální i dobrovolní hasiči trénují záchranu lidí, kteří se propadnou ledem do vody. V duchu hesla "štěstí přeje připraveným". A teď se to hodí.... nízké teploty vytváří na vodě led, který tolik láká ke klouzání.
Policie ČR provádí monitoring vybraných zamrzlých ploch. Naposledy se měření uskutečnilo 17. ledna. Na jeho výsledky se můžete podívat ZDE. Připomínáme, že bezpečná tloušťka ledu pro jednotlivce je alespoň 15 cm a pro skupiny nebo zimní sporty minimálně 18 cm. Navíc je třeba brát v úvahu, že led může být na různých místech nerovnoměrný.
Foto: Hasiči města Jirkov
V úterý nacvičovali situaci, kdy se pod člověkem prolomil led, hasiči města Jirkov, a to na tamním rybníku Hřebíkárna. Jednalo se o školení, jak v takové situaci postupovat, jaké techniky práce na ledu použít a jak tonoucího bezpečně transportovat ke břehu. Hasiči předvedli, jak je v tomto případě užitečný žebřík, který pomůže rozložit tlak na led a poskytne tonoucímu možnost se za něj zachytit. Vždy je však důležité včas přivolat zdravotnickou záchrannou službu, protože podchlazení tonoucího může být velmi vážné. „Hasiči nabádají ke zvýšené opatrnosti hlavně lidi, kteří chodí bruslit na přírodní či umělé nádrže a vodní toky. Před vstupem na zamrzlou hladinu je nutné prověřit led buď prorážením nebo hozením kamene z výšky," dodává mluvčí města Vladimír Vacula.